Metropolis’te Kazılar Başlıyor

615

İlk olarak 1989 yılında başlayan kazılarda şimdiye kadar birçok eser gün yüzüne çıktı.

Trakya Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nden oluşan 38 kişilik ekip, yaklaşık 1 haftadır hazırlıklarını sürdürüyordu.

2010 yılında yaklaşık 4 ay sürecek olan kazıları Kültür Bakanlığı’ndan gelen bir yetkili de denetleyecek. 1992 yılından bu yana olduğu gibi yine kazı başkanlığı görevini Serdar Aybek yürütecek.

Öğrenciliğinden bu yana Metropolis’ta kazılar yapan Aybek, en son geçtiğimiz yıl kazıların bitmesine az bir süre kala hamam ortaya çıkarmıştı.

Bu yıl hamamın tamamlanması için çaba göstereceklerini ifade eden Aybek, kazılara büyük ümitlerle başladıklarını, yine her yıl olduğu gibi birbirinden ilginç ve eşsiz eserleri gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Hellenistik dönemde yapılan, Roma ve Bizans döneminde gelişen şehirde şimdiye kadar Bizans kalesi, tiyatro, meclis binası, hamam, teras evler, ticarethane ve umumi tuvaletler bulunmuştu. Torbalı denince ilk olarak akla, sanayi ve tarım geldiğine dikkati çeken Kazı Başkanı Serdat Aybek, tarihin de ilçede önemli bir yer tutabileceğini dile getirdi.

Metropolis Antik Kenti’nin daha çok tanıtım yapılması gerektiğinin altını çizen Aybek, Torbalı’nın da ‘Efes’ olabileceğine dikkat çekti. Öte yandan Metropolis’e giden yolların durumu ise antik kente gelen ziyaretçileri isyan ettirdi. Torbalı’nın en önemli tarih merkezi olan Metropolis’e yakışmayan yollara sahip olması, ziyaretçilerin tepkisini çekerken, en büyük temennilerinin ise Metropolis’e daha fazla önem verilmesi olduğu kaydedildi.

05.07.2010 İnternet Haber