Şerefiye Sarnıcı İçin Bir Adım daha

1192

Theodosius Sarnıcı olarak da bilinen 1563 yıllık sarnıcın restorasyonu için ihale yapıldı. Sarnıç üzerindeki bina da geçen martta yıkılmıştı.

Çemberlitaş’taki eski Eminönü Belediye binasının altında yer alan tarihi Şerefiye Sarnıcı ‘nın restorasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Yerebatan Sarnıcı’ndan 100 yıl daha eski olan, “Theodosius Sarnıcı” olarak da bilinen tarihi Şerefiye Sarnıcı’nın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkıldı. İhalesi yapılan restorasyon projesi ile sarnıç ve çevresinin yeşil alan-park alanı olarak kullanılması amaçlanıyor. Sarnıcın üzerinde bulunan ve 1910’da yapılan Arif Paşa Yalısı’nın yanısıra, 1950’lerde inşa edilen ve Eminönü Belediyesi’nin ek hizmet binası olarak kullanılan iki ayrı yapı yer alıyordu. Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz Mart ayında Eminönü Belediyesi’nin ek hizmet binasını restorasyon çalışmalarına başlayabilmek için yıkmıştı. Sarnıcın üzerindeki tarihi tescilli yapı da proje kapsamında restore edilerek kültürel amaçlı kullanılacak.

YEREBATAN SARNICI

Eski Eminönü Belediyesi Başkanlık binası altında bulunan tarihi sarnıç Doğu Roma’nın ikinci İmparatoru Theodosius tarafından 428 ile 443 yılları arasında inşaa ettirilmiş. Yerebatan ve Binbirdirek Sarnıçlarından daha küçük bir sarnıç. Toplam alanı bin 250 metrekare. Şerefiye Sarnıcı veya Thedosius Sarnıcı olarak biliniyor. Yakın zamana kadar pek bilinmeyen bu sarnıç, belediyenin ek binasının altında kalıyor. Arkeologlar, sarnıçtaki sütunların çok iyi korunduğunu belirtiyor. Sarnıcın düzenlenerek tekrar kent yaşamına kazandırılması planlanıyor.

04.07.2010 Sabah