İznik`te Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

834

İznik’te bir mahallede yapılacak ev öncesi sondaj çalışması yapan İznik Müze Müdürlüğü, Bizans Dönemine ait 700 yıllık çok özel bir yerleşim kalıntılarına ulaştı. Bulunan kalıntıların yapısı ve teknik özellikleri eski bir saray olma ihtimalini güçlendiriyor.

3. derecede sit alanı olan İznik’te yapılacak olan inşaatlar öncesinde İznik Müze Müdürlüğü sondaj çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda dün Yeni Mahalle’de bir evin yapımı öncesinde sondaj çalışmaları yapıldı. Çalışmalarda 100 metrekarelik bir alanda Bizans dönemine ait 700 yıllık çok önemli bir yerleşim yeri ortaya çıktı. Tabanı tamamıyla mermer mozaiklerle kaplı olan yere ait insan kolu şekli demir kapı süngüsü ve birçok eşya bulundu.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Ev inşaatının Bizans dönemine ait çok önemli yerin kalıntılarının bulunmasıyla durdurulduğunu belirten Müze Müdürü Yusuf Demirci, Turizm Bakanlığı’nın isteği doğrultusunda alanın tamamıyla açılabileceğini ifade etti.

KAYIP SENATO SARAYI HEYECANI

Hristiyan alemi için son derece büyük bir öneme sahip olan 1. Konsil sarayının yeri henüz bulunabilmiş değil. Konuyla ilgili sarayın yerinin belirlenmesi amacıyla Bursa Valisi Şahabettin Harput da bir Çalıştay düzenlemiş, bu çalıştayda konunun uzmanları saray yerinin nerede olabileceğini masaya yatırmışlardı. Ancak 1. Konsil M.S. 325 yılında toplandığı için, bulunan kalıntının bu saray olmadığı belirtiliyor.

06.07.2010 Olay Gazetesi