Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Açılıyor

1814

Müze Japon Prens Tomohito Mikasa ve Kültür ve Turizm Bakanı Günay tarafından açılacak. Müze Türkiye’deki müzecilik anlayışını değiştirecek.

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Kalehöyük’te başlatılan kazı çalışmalarında çıkarılan tarihi eserlerin sergileneceği müze, yarın (10.07.2010) Japon Prensi Mikasa’nın oğlu Prens Tomohito Mikasa ve Kültür ve Turizm Bakanı Günay tarafından açılacak.

Şuanda Kırşehir Müzesi’nde sergilenen eserler de Türk ve Japon hükümetlerinin iş birliğiyle kazı alanı yakınında inşa edilen ve yarın (10.07.2010) açılacak Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

Müzecilik Anlayışı Tamamen Değişecek

Türkiye’de sadece bu müzede ilk kez bazı eserlerin dokunulmasına izin verilecek.

Kazı çalışmaları Japon Ortadoğu Kültür Merkezi’nce finanse edildi.

Kuzey ve güney açma olarak adlandırılan kazı alanlarının, kuzey açmalarında 4 kültür katı bulunuyor.

Yüzeye yakın olan birinci katta 16-17. yüzyıl Osmanlı dönemine, ikinci katta milattan önce 12. yüzyılın başından 4. yüzyılın birinci yarısına kadar süren demir çağına, üçüncü katta M.Ö. 12. yüzyıla kadar devam eden orta ve geç tunç çağına, dördüncü katta da milattan önce 3 bin yılının son yarısına yani eski tunç çağına ait kalıntılar bulunuyor.

Mikasanomiya Anı Bahçesi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Kalehöyük’teki kazı, 1986’da 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Japon Prensi Takahito Mikasa ile birlikte ilk kazma vurulmuştu.

1993 yılında kazı alanı yanına Japon Prensi Takahito Mikasa anısına yapılan ve Japonya dışındaki en büyük Japon bahçesi özelliğini taşıyan Mikasanomiya Anı Bahçesi, 30 bin metrekare alan üzerine kuruldu.

Mikasanomiya Anı Bahçesi’nde, 5 türü Japonya’dan getirilen 33 türden 16 bin ağaç bulunuyor. Bahçede ayrıca, 3 yapay göl, pompa ile çalışan yapay şelale, 2 adet taş fener, 13 katlı taş kule ve çay törenlerinin yapıldığı Japon evi de bulunuyor.

09.07.2010 TRT Haber