Selge Antik Kent’te Kazı Çalışması Yapılabilmesi İçin Altınkaya Köyünün Taşınması Bekleniyor

1301

Selge Antik Kent’te arkeologların kazı çalışması başlatabilmesi için Altınkaya (Zerk) köyünün başka bir yerleşim alanına taşınması bekleniyor. Side Müze Müdürlüğü, Altınkaya köyü sınırları içinde bulunan Selge Antik Kent’in 1. dereceden SİT alanı olmasından dolayı köylüler yerleşim alanında evinin kapısı ve penceresini tamir edemediği için mağdur olduğunu belirtiyor. Selge Antik Kent’in korumasının Side Müzesi Müdürlüğü bünyesinde olduğunu belirten Müdür Güner Kozdere, yerleşim alanının başka bir alana taşınmadığı sürece Psidya döneminin önemli şehrinde kazı çalışması yapılmasının çok zor olduğunu söyledi.

Kozdere, “Side’de yerleşim alanı 40 yıl önce kazı çalışmaları başladığında başka bir alana taşınması gerçekleşmiş olsaydı mülkiyet sorununda yaşanan sıkıntıların çoğu günümüzde yaşanmayacaktı.” dedi.

Altınkaya köyünün birinci dereceden SİT alanı ve Köprülü Kanyon Milli Park sınırı içinde bulunduğunu hatırlatan Kozdere, köylülerin oturdukları evde yeni bir düzenleme yapmasıyla birlikte hukiki sıkıntı yaşadığını ifade etti. Kozdere, “Köy boşaltılmadan Selge Antik Kent’te kazı yapamayız. Köy yerleşim alanında mülkiyet sorunları var. Köy 1. dereceden sit alanı içinde olduğu için köylüler evlerinin eskiyen penceresini bile değiştiremiyor. Side halkı 40 yıl önce, tarihi şehirde kazı çalışmaları başladığında bizi başka bir alana taşıyın diye görevlilere ricada bulunmuş. Side halkı zamanında, başka bir yerleşim alanına taşınsaydı günümüzde yaşanan sıkıntılar olmazdı. Side’de yaşanan sıkıntılar Selge Antik Kent’te yaşanmaması için Altınkaya köyü başka bir alana acilen taşınmalı. ” diye konuştu.

Kozdere, Selge Antik Kent’te dahil olmak üzere Side Müzesi sorumluluk alanında 45 arkeolojik, 5 doğal, 4 kentsel olmak üzere toplam 362 tescilli taşınmaz kültür ve tabiat varlığının bulunduğunu kaydetti.

10.07.2010 Star Gündem