Tlos Kentinde Kazı Çalışmaları

752

Muğla’nın Fethiye İlçesi Yaka Köyü’nde geçen yıl ara verilen Tlos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarına yeniden başlandı.

Tlos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, 5 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarının bu yıl ki bölümünün, Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan stadyumda odaklandığını belirtti. Korkut, ”Akrapal alanında kaya mezarları açmayı sürdürüyoruz. Kazı çalışmaları süresince 8 yeni kaya mezarı açıldı. Sikkeler, seramikler ve süs eşyaları ile M.Ö. 2 bin yılına dayanan taş balta, Likçe ve eski Yunanca yazıtlar bulundu” dedi.

Antik kentteki, Kent Bazilikası ve Kronos Tapınağı’nın yüzey temizlik çalışmalarının da sürdürüldüğüne işaret eden Korkut, ”Likya Uygarlığı; Antalya, Fethiye ve Dalaman Çayı’na kadar uzanıyor. Biz Batı Likya Kenti’nde bulunuyoruz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi ile Muğla Valiliğince desteklenen, kazıların bu yıl Stadyum, Kent Bazilikası, Kronos Tapınağı, Tlos Tiyatrosu’nda yaklaşık 3 ay süreceği öğrenildi.

Bu arada, 16 bilim adamı ve 35 işçinin görev yaptığı kazı çalışmalarına, ağustos ayında Japon ve Alman kazı ekiplerinin de katılacağı bildirildi.

10.07.2010 Gerçek Gündem