Antik Kentte Kazılar Başladı

822

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında başladıkları kazı çalışmalarında üçüncü yıla girdiklerini bildirdi.

Pisidia Antiokheia’nın Anadolu’daki en önemli antik yerleşim alanlarından biri olduğuna işaret eden Özhanlı, antik kentin büyük bir alana sahip olduğunu kaydetti. Ekipte kendisiyle birlikte 12 arkeolog, 25 öğrenci ve 20 işçinin yer aldığını anlatan Özhanlı, bu yılki çalışmalarının 10 Eylül’e kadar devam edeceğini söyledi.

Özhanlı, kazı çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

”Bu yıl ilk hedefimiz, geçen yıl açtığımız Cardo Maximus Caddesi’nin gün yüzüne çıkarılması işlemlerini sürdürerek, caddenin tamamını açmaktır. Bu cadde 30 metre genişliğiyle Anadolu’daki en geniş cadde meydan özelliğini taşımaktadır. Bu işlemi tamamladığımız zaman, özellikle ziyaretçilerin büyük ilgi göstereceği bir alan olacağını düşünüyoruz. Bu yıl ayrıca Roma Hamamının kazı ve konservasyon çalışmalarını da gerçekleştirip restorasyon projesini tamamlamak hedefindeyiz.”

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sundukları projeyle antik kent alanı içinde bulunan Aziz Paul Kilisesi’nin kazı çalışmasını da tamamlamayı istediklerini kaydeden Özhanlı, ”Kilisenin kıyısındaki avlu üzerine ahşap bir revak inşa edilmesini öngörüyoruz. Proje kuruldan geçerse, onu da tamamlamayı hedefliyoruz. Revak, buraya gelen ziyaretçilerin güneşten ve yağmurdan korunmasını sağlayarak, daha rahat bir inceleme imkanı sunacaktır” dedi.

Özhanlı, bu sezon kazılarda tiyatro alanında da çalışacaklarını, tiyatrodaki taşların kaldırılması ve restorasyon projesinin tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Önceki yıllarda çıkan seramiklerin ve diğer eserlerin çizimi ve belgelendirilmesini de yapacaklarını ifade eden Doç. Dr. Özhanlı, şöyle konuştu:

”Ekibimizin bir kısmı da bunlarla ilgileniyor. Bunların yanında, her yıl yaptığımız gibi, antik kentin dışında klan alanda yüzey araştırmaları yapacağız. Kent merkezi ve çevresinde, Yalvaç’ın yapılarında yer alan yazıtlar ve eski eserleri de inceleyeceğiz, daha önce yapılmış çalışmaları gözden geçireceğiz. Yine önümüzdeki yıllarda bizim için çok önemli olacak Pisidia Antiokheia Antik Kenti ile Men Mabedi arasındaki antik yolun güzergahının belirlenmesi çalışmalarını da bu yıl gerçekleştireceğiz.”

Özhanlı, bu yıl kazıya 60 bin TL aktarıldığını, bunun yanında kış döneminden de 48 bin TL’lik bir ödenekleri de bulunduğunu anlattı. Bunun yanında daha önceden tahsis edilmiş 600 bin TL’lik ödeneklerinin yaklaşık 200 bin TL’sini kazı evi için ayırdıklarını belirten Özhanlı, kazı evinin 15 Ağustosta tamamlanacağını bildirdi.

Kalan 400 bin TL’lik ödeneği de Roma Hamamı’nın kazı, konservasyon ve restorasyonu projesi için kullanacaklarını ifade eden Özhanlı, bu yılki kazıları izlemek üzere önümüzdeki günlerde Almanya ve Kore’den bilim adamlarının da Yalvaç’a geleceklerini sözlerine ekledi.

11.07.2010 Memleket Haber