Lale Adası’ndaki ‘Antik Kent’ TBMM Gündeminde

1178

Ayvalık Tarihi Molozlar Altında’ başlıklı haber üzerine harekete geçen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Prof. Hüseyin Pazarcı, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Pazarcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, Lale (Soğan) Adası’ndaki inşaatı süren turizm otelcilik okulunun satılacağı yönündeki iddiaları sordu.

Ayvalık Lale Adası’nda yapımı süren ve önümüzdeki eğitim yılına yetiştirilmesi hedeflenen turizm otelcilik okulunun satılacağı söylentileri Ayvalık ve Balıkesir’i karıştırdı. İddialara yanıt isteyen CHP Milletvekili Pazarcı, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Hükümet yetkilileri, bir süre önce yayınlanan genelge ve kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde hareket ederek, Türkiye genelinde emlak açısından arsası değerli olan okulları satarak, elde edilen gelir ile arsası daha ucuz yerlerde okul kurmayı planladıklarını belirtmişlerdi. Bu kapsamda derslik başına düşen öğrenci sayısının da azaltılması amaçlanırken, Lale Adası’ndaki okulun arsasının konumu itibarıyla en prestijli alanda bulunması ve MEB’in okul satışıyla ilgili planlamasıyla örtüşmesi Ayvalık’ta satış söylentilerini güçlendirdiği belirtildi.

Yaklaşık 15 yıl önce yapımına başlanılan ve kaçak olduğu öne sürülerek uzun süre durdurulan Lale Adası Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nin inşaatına, önceki yıl yeniden başlanmıştı. Yapım çalışmaları sürerken, denize bakan kısmına ise okul inşaatından çıkan molozların döküldüğü alanda bölgede avlanan amatör balıkçılar kayalar üzerindeki değişik şekillerdeki yontuları fark etmesiyle bölgeye hareket eden İHA muhabiri tarafından yayınlanan haberler sonrasında gözler adaya çevrildi.

M.Ö 330 YILLARINA AİT YONTULAR BURSA ANITLAR KURULUNU DA HAREKETE GEÇİRMİŞTİ

Kayalar üzerine oyulmuş yavrularını emziren kurt (Romus Romulus), insan ve çeşitli obje figürleri, korsan maskı, Helenistik döneme ait olduğu varsayılan kılıç resmi, uçan ejderha, Roma harfleriyle yazılmış bir kitabenin gün yüzüne çıkması heyecan ilçede bazı resmi kurumlar ve vatandaşlar tarafından heyecanla karşılanmış ve konuyla ilgili incelemelerin yapılması için bölgeye Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Bursa Bölge Müdürlüğünden bir heyetin gönderileceği açıklanmıştı.

Basında çıkan, bu haberler üzerine harekete geçen CHP’li Pazarcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayıp TBMM Başkanlığına sundu. Pazarcı, adadaki çarpık yapılaşmaya da dikkat çekerek, şu soruları yöneltti: 1- Soğan Adası’nın 1. derece olan tarihi sit statüsünün 3. dereceye dönüştürülmesinin sebebi nedir? 2- Adadaki çarpık ve hızlı yapılaşmanın önüne geçilmesi için bir çalışma gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz? 3- Yaklaşık 15 yıl önce yapımına başlanan ve kaçak olduğu öne sürülerek yapımı uzun süre durdurulan ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirileceği ifade edilen Lale Adası Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nin yapımı sırasında, denize bakan kısımda kayalar üzerine oyulmuş ve Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen tarihi buluntuların büyük bir kısmının üzerine molozların döküldüğü doğru mudur? 4- Konumu gereği gözde bir alanda yer alan Lale Adası Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’nin inşaatı tamamlandıktan sonra hemen satılacağı söylentileri dolaşmaktadır. Böyle bir durum söz konusu mudur? 5-İnşaat sırasında büyük bir kısmı molozların altında kalan değerli buluntuların incelenmesi ve korunması için bir çalışma gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

10.07.2010 Burhaniye Haber