Sinop’ta Tarihi Alınlığa Paha Biçilemiyor

885

Sinop kent merkezinde, inşaat çalışmaları sırasında bulunan ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 3 ton ağırlığında ki Roma dönemine ait mermer alınlığa paha biçilemiyor.

İlginç işlemelerle kaplı olan tarihi eser, 2006 yılında bulunduğu yerden kepçe yardımıyla alınarak Sinop Arkeoloji Müzesi’ne getirilerek sergilenmeye başlanmıştı.

Tarihi alınlığa paha biçilemediğini belirten Sinop Müzesi Arkeoloğu Fuat Dereli, eserin Roma dönemine ait olabileceğini söyledi. Dereli, “Müzemiz bahçesinde sergilenen bu eser büyük bir tapınak, çeşme ya da mezara ait binanın alınlığı.

Yani binanın en üst kısmında bulunan üçgen alınlık. Roma dönemine ait ve muhtemelen Milattan Sonra birinci veya ikinci yüzyıldan kalan bir eser. Eseri temizlendikten sonra muhteşem figürler daha güzel bir şekilde ortaya çıktı. Eşsiz bir işleme sanatının uygulandığını gördük.

Bu süsleme Helenistik dönemden itibaren, en çok da Roma döneminde kullanılmış. Çok önemli yapılarda ve mermer işçiliğinde kullanılan bir süsleme. Öyle çok sık görülen bir eser değil. Çok mükemmel bir yapıya ait olmalı” dedi.

10.07.2010 İnternet Haber