3 Bin Yıllık Kibyra’daki Kazı Çalışmaları MAKÜ Bünyesine Geçti

853

Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarını bundan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yürütecek. Üniversite kazısı olan Kbiyra’da birçok öğrenci de çalışmalarda görev alma şansı bulabilecek. Yetkililer, kazılar sonucu şehrin ortaya çıkmasıyla birlikte bölgenin en cazip antik kenti haline geleceğini belirtti.

Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Dördüncü sezonuna girecek olan antik kentte şu anda yüzey araştırmaları başladı. 2006’dan beri ağırlıklı olarak stadyumda devam eden kazı çalışmalarında bu yıl meclis binası önem kazanacak. Çalışmaları MAKÜ ve çeşitli üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde okuyan öğrenci, öğretim görevlileri ile birlikte bölgede yaşayan yaklaşık 100 kişiyle yürütülecek. Kazının başkanlığını MAKÜ Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru yürütecek.

Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Kibyra’daki kazıların Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti’deki kazılardan sonra şehrin tanıtımına büyük katkı sağladığını belirtti.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki öğrencilerin Kibyra’da çalışmak için başvurduğunu belirten Tanır, “Kibyra’nın üniversite kazısı olması öğrencilerin ağırlıklı olarak buraya tercih etmelerini sağlıyor. Öğrencilerle birlikte ortaya çıkacak olan Kibyra’nın kazı süresi de Sagalassos’a göre daha uzun olacak. Bu sayede bölgede daha fazla çalışma yapılabilecek.” dedi.

Burdur Valiliği’nin de buradaki kazılara büyük önem verdiğini belirten İl Müdürü Tanır, Kibyra’nın yerli kazı olma özelliğini taşımasının da oldukça önemli olduğunu belirtti. Burada bulunan meclis binası Anadolu’nun en büyüklerinden olduğunu ifade eden Tanır, şöyle devam etti: “Şehrin tiyatrosu 8 bin, stadyumu ise 14 bin kişilik. Bu bilgilere ve antik dönem kaynaklarına göre Kibyra’nın en görkemli zamanında nüfusunun 150 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Biz bunu kamu binalarından, yapıların büyüklüğünden, alanın genişliğinden anlayabiliyoruz. Kibyra tam bir sanayi ve ticaret kenti.”

ANTİK KENTTE REKOR DENEMESİ

Burdur’un kültür ve tarih değerlerinin tanıtılması amacıyla yaklaşık bin öğrencinin Kibyra Antik Kenti Meclis Binası’nda sipsi çalacağını vurgulayan Tanır, gerçekleşecek organizasyonla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girilebileceğini kaydetti. Bu organizasyon için çalışmaların ve toplantıların devam ettiğini kaydeden Tanır, planlanan bu konserin eylül yada çalışmalara bağlı olarak daha ileriki aylarda verilebileceğini söyledi.

14.07.2010 Star Gündem