İlk Kazma Vali’den

699

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ndeki, dünyanın en büyük mermer antik kentleri arasında gösterilen Stratonikeia’da kazı çalışmaları Vali Fatih Şahin’in ilk kazmayı vurmasıyla başladı.

Eskihisar Köyü’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret eden Vali Fatih Şahin, çalışmalar hakkında Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Öğretim Üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Sögüt’ten bilgi aldı. Ziyaret sırasında Vali Şahin’e antik kente gezisi sırasında Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven, CHP’li Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Yatağan Jandarma Komutanı Göksel Söylemez, daire amirleri de eşlik etti. Doç. Dr. Söğüt, ”kazı çalışmalarına 2008 yılında başlandığını hatırlatarak, ”İlk olarak kuzey şehir kapısının kazısı ile başladık. Bu süreçte kuzey şehir kapısından kent merkezine doğru devam eden anıtsal caddeyi açtık. Antik kentin bulunduğu yer, coğrafi açıdan çok önemli. Stratonikeia Antik Kenti’nin 3 bin yıllık tarih sürecinin her döneminden kalıntıları bölgede bulabiliyouz’ dedi. Bin 500 yıl önce inşa edilen ve depremlerle yıkılan caddeyi ayağa kaldırdıklarını belirten Söğüt, ”Şehrin giriş kapısında bulunan ‘anıtsal kapı’ alanında o dönemin mimarisini göstereceğiz. Bin 500 yıl sonra o caddeden ilk kez biz yürüyeceğiz’ diye konuştu.

”KÜLTÜR TURİZMİNE ÖNEM VERMELİYİZ’

Muğ­la Valisi Fatih Şahin ise Karia Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Stratonikeia Antik Kenti’nden çok etkilendiğini ifade ederek, ”Bugün burada tarihi bir günü yaşıyoruz. Yüzyıllar öncesi yaşanmış bir olayı tekrar yaşayacağız. çalışmayı yürüten ekibe teşekkür ediyorum. Kültür turizmi ilimizde alternatif turizm alanlarından biri ve bizim önemsediğimiz bir alan. Yeni destinasyonlar oluşturmamız ve kültür turizmine önem vermemiz gerekiyor’ dedi.

Vali Şahin, Stratonikeia Antik Kenti, Belen Kahvesi ve Bozüyük arasında ”Kültür Yolu’ oluşturma çalışmaları yürüttüklerini de açıklayarak, şunları söyledi:

”Bu çalışmayı hızlı bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. yerli ve yabancı turistlerin buraları atla, biskletle ve yaya olarak dolaşabildiği ve ihtiyaçlarını karşılayabildikleri mekanlar ülkemizde fazla yok. Onun için bu alana dikkat çekmek zorundayız. Kentte turizmde kapasite kullanım oranları yüzde 30’larda. Bu oranları yüzde 50 ve daha yukarılara çıkarmanın yolu, alternatif turizm imkanları yaratmaktır.’

Konuşmaların ardındran vali Şahin, ”anıtsal kapı’ alanının açılış kurdelesini kesti ve kazı çalışmalarını ilk kazmayı vurup, başlattı. Vali Şahin, daha sonra Doç. Dr. Söğüt, Belediye Başkanı Işık ve Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz’a plaket verdi.

Kazı çalışmalarının Pamukkale, Marmara, Adnan Menderes, Ankara, Süleyman Demirel, Selçuk, Ege ve Muğla Üniversiteleri öğretim üyesi ve öğrencilerinden oluşan toplam 53 kişilik bir ekip tarafından yürütüleceği bildirildi.

13.07.2010 haberler.com