Nanoteknolojiyle Korunacaklar

662

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki 2 bin 400 yıllık ‘kaya mezarlarının’ koruma altına alınması planlanıyor.

Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, kaya mezarlarının koruma altına alınmasının, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ziyareti sırasında gündeme geldiğini ve bu amaçla ‘1007 Programı’ projesinin hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi. Prof. Dr. Işık, hazırlanan projenin nanoteknoloji ile hayata geçirileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Nanoteknolojinin böyle bir projede kullanımı, kültür varlıkları üzerinde ilk olacak. Kaunos’un kaya mezarlarındaki bu uygulama, diğer kültür varlıkları için de önemli bir gelişme olacak. Nanoteknolojide kaya mezarlarının kendi malzemesi kullanılacak. Hastalık sadece mezarlarda değil, ana kayanın üzerinde de var. Bunlar üzerinde 10-15 santimetrekarelik uygulamalar yapılacak. Onlar uzun süre gözlenecek. Proje sürecinde bir mezar, pilot olarak seçilecek ve mezar içinde çok küçük santimetreler üzerinde uygulama yapılacak. Bu en az 10 yıllık bir süreç demektir.”

14.07.2010 Samanyolu Haber