Side Antik Kent’te 2010 Kazıları Dionysos Tapınağı’ndan Başladı

850

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Antik Kent’te 2. dönem kazı çalışmaları başladı. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen yaz dönemi çalışmalarının iki ay süreceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Side Antik Kent Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, kazı çalışmalarının geçen yıl Side Antik Tiyatro’da sondaj çalışmaları yaptıklarını söyledi. 2010’da ise tiyatronun kuzeybatı köşesinden yer alan Dionysos Tapınağı’ndan başladıklarını söyleyen Alanyalı, kazı çalışmalarını 60 kişilik ekiple yaptıklarını belirtti.

Side Antik Kent’te kazı çalışmaları 1947 yılında İstanbul Üniveristesi Öğretim Üyesi Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından başlamıştı. Arif Müfit Mansel’den sonra 2008 yılına kadar Prof. Dr. Jale İnan, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu ve Dr. Ülkü İzmirligil sürdürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 yılında ise kazı çalışmalarını Anadolu Üniversitesi’ne verdi. 2 yıldır kazı çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı ve eşi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı birlikte yapıyor.

14.07.2010 haberler.com