Xanthos Kazıları Başladı

809

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Xanthos Antik Kenti’nde 2010 yılı kazıları başladı.

Fransa’daki Bordeaux Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Projesi Başkanı Jacques des Courtils AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazı çalışmalarında birden çok noktada sondaj kazıları ve sütun düzeltmeleri yapacaklarını söyledi.

Xanthos Antik Kenti’nin Likya Uygarlığı’nın en büyük kentlerinden biri olduğuna dikkati çeken Courtils, 1,5 ay sürecek kazıya Bordeaux Üniversitesi ile Kanada’daki Quebec Üniversitesi’nden 10 bilim adamı ve 35 işçinin katılacağını belirtti.

Fransa’daki Paris ve Sarbonne üniversitelerince Xanthos Antik Kenti’nde ilk kez 1950 yılında kazı çalışmasına başlandığını söyleyen Jacques des Courtils, kentte 60 yıl önce başlayan kazıların bu yılki bölümünde ise Roma Agorası etrafındaki sütunlu caddenin açılacağını ve Orta Çağ dönemini simgeleyen kilise ve mezarlıkta kazıların devam ederek gelecek yıl için planlanan restorasyon için hazırlıkların yapılacağını ifade etti.

Courtils, Likya Uygarlığı’nın başkenti Xanthos Antik Kenti’nin M.Ö 42 yılında Brutus tarafından işgal edildiğini, kent halkının, Brutus’a teslim olmamak amacıyla toplu halde intihar ettiğini belirtti. Bölgenin Harpyler Anıtı ve Likya Kule Mezarıyla adını duyurduğunu belirten Courtils, antik kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığı da kaydetti.

15.07.2010 Gerçek Gündem