Aktopraklık Höyüğü’nden Tarih Fışkırıyor

952

Bursa’nın Nilüfer İlçesi Akçalar Beldesindeki Aktopraklık Höyüğü’nün kazı çalışmaları devam ediyor.

Dünyanın uygarlık temellerinin atıldığı Neolitik döneme ait çok önemli kalıntıların bulunduğu bölgede İstanbul Üniversitesi tarafından yılda 2 ay yapılan kazılar, bu yılda başladı. Milattan önce 6000’li yıllara ışık tutan kazılarda eski dönemlere ait bir çok kalıntı bulundu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Karul yönetimindeki ekip tarafından yapılan kazılar 2004 yılında başlamıştı. Yılda 2 ay yapılan kazılarda 3 yıl önce bulunan Bizans dönemine ait lahit parçasıyla 8 bin yıllık tarihe kadar ulaşılmıştı.

Aktopraklıkta açığa çıkarılan kalıntıların bölgedeki ilk yerleşik tarımcı topluluklara ulaştıklarını söyleyen Arkeolog Azim Tarlan, bu kazıyla bölge tarihiyle birlikte evrensel kültür tarihinin anlaşılmasınada önemli katkılar sağlanacağını kaydetti. Tarlan Aktopraklıktaki ilk yerleşim izlerinin, M.Ö. 6000 yıllarına kadar ulaştığını belirtti. Yaptıkları kazılarda o dönemde yaşayan insanların kullandıkları aletlere, bitki ve hayvan kalıntılarına rastladıklarını kaydeden Tarlan, ”Kazılarda gördük ki evler hendekler içine kurulmuş. Ayrıca evlerin yapılışında bir düzen olduğu, ortaya çıkan tabloda oldukça net bir şekilde gözükebiliyor. Evlerin odaları küçük şekilde yapılmış, hemen her evin içinde mutfak var. Mutfaklarda da ocaklar bulunuyor. Bu ocakların sayısı bazı evlerde hem mutfakta hem de dışarıda olmak üzere üçe kadar çıkabiliyor” şeklinde konuştu.

Akçalar beldesinde bulunan Aktopraklık Höyüğü’nün kazılarına, yurt içinden ve yurt dışından birçok arkeolog ve üniversite öğrencisi katılarak çalışmaları yerinde inceliyorlar.

18.07.2010 Bursa Hakimiyet Foto: gundem16.com