Assos Kazıları İçin Sponsor Aranıyor

807

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırları içinden yer alan Assos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr. Nurettin Arslan, ”Tapınaktan sonra tiyatronun kazı ve restorasyon projesine ağırlık vermek istiyoruz. Bu çalışmalar için sponsorlara ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Kazı Başkanı Prof.Dr. Nurettin Arslan, kazılara Çanakkale Onsekiz Mart, Mimar Sinan, Muğla üniversitelerinden araştırmacı ve öğrenciler ile Almanya’nın Cottbus, Münih ve Freiburg üniversiteleri ile Fransa’dan araştırmacıların katıldığını söyledi.

Arslan, 2010 yılı çalışma programında Athena Tapınağı’nın restorasyonu, Agoradaki Kuzey Stoa, Ayazma Kilisesi ve konut alanında kazılar yapılacağını ifade etti.

Assos Antik Kenti’nin tarihsel süreçteki gelişimi konusundaki araştırmaların ise Cottbus ve Freiburg üniversitelerinden gelen arkeolog, mimar ve topoğraflar tarafından yürütüldüğünü anlatan Arslan, ”Bu yılki kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Efes, Türk Tarih Kurumu ve Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından destekleniyor. Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün bu yıl son erecek olan destek programının uzatılması için yeni projeler hazırlayacağız” dedi.

Arslan, kazı döneminde antik tiyatroda bir müzik festivalinin organize edilmesinin kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, ”Antik tiyatroda bu tür festivallerin düzenlenmesi ören yerlerinin yeniden hayat bulmasına katkı sağlayacak. Tapınaktan sonra tiyatronun kazı ve restorasyon projesine ağırlık vermek istiyoruz. bu çalışmalar için sponsorlara ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

17.07.2010 Cumhuriyet