Tarsus Gözlükule Höyüğünde Kazı Çalışmaları Sona Erdi

1060

Mersin’in Tarsus ilçesindeki Gözlükule Höyüğü’nde yaklaşık 3 yıldır devam eden kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün tamamlandığı bildirildi.

Kazı ekibi Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Höyüğün Anadolu arkeolojisinde çok önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, 2007 yılında başladıkları bilimsel kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 200 metre kare alanda 5 ayrı açma noktasında Abbasi dönemi ağırlıklı olmak üzere Roma ve Geç Tunç Çağlarına ait bulgulara rastlanıldığını söyledi.

Özyar, 2007 yılında ilk kazı çalışmaları sırasında Abbasi dönemine rastlayan katmanlara rastladıklarını ve bu katmanları açığa çıkarmaya başladıklarını kaydeden Özyar, bunların arasında gündelik hayata ilişkin adetler, yaşam, camdan yapılmış deney tüpleri, tunçtan imal edilmiş tıp aletleri yer aldığını ve hijyen gibi konularda geniş bilgi ve bulgulara ulaştıklarını kaydetti.

Höyüğün yaklaşık 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Özyar, orta çağ ve Roma Helenistlik dönemlerine ait kalıntıların yer aldığı kazı çalışmalarındaki bulguları temizleyip inceleyeceklerini söyledi.

Bu yılki kazı çalışmalarına aralarında Amerika, Almanya ve Hollanda gibi yabancı ülkelerden arkeolog ve bilim adamları da olmak üzere 30 kişinin katıldığını kaydeden Özyar, kazı çalışmalarında elde edilen bulguların ileri ki aşamalarda sergilenebileceğini ifade etti.

17.07.2010 haberler.com