2 Bin Yıllık Küpe Bulundu

845

Side Antik kentinde yapılan kazılarda tarih gün ışığına çıkarılıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün yürüttüğü Side Antik Kent kazılarında tarih gün ışığına çıkarılıyor. Bu yılki kazıların ilk gününde 2 bin yıllık bir küpe bulundu.

1947 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel başkanlığında başlatılan Side Antik Kent kazıları, geçen yıldan itibaren Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülüyor. Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazılara, Anadolu Üniversitesi’nin Sanat Tarihi, Mimarlık, Fizik, Malzeme Mühendisliği Bölümü ve Güzel Sanatlar Fakültesi de destek veriyor.

Bu yılki kazılar, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı başkanlığında geçtiğimiz hafta başladı. Alanyalı, kazılara Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 35 kişilik bir grupla dönüşümlü olarak devam ettiklerini belirterek, “Bu yılki kazılar, Eylül ayı sonuna kadar sürecek. Önemli tarihi eserleri gün ışığına çıkaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Side Antik Kent kazılarının, artık Anadolu Üniversitesi’nin bir projesi olarak devam etmesinden mutluluk duyduklarını ifade eden Doç. Dr. Alanyalı, “Kazıları Kültür Bakanlığımız da destekliyor. Üniversitemiz de maddi olarak önemli katkılarda bulunuyor. Kazılarımız 2 bin yıl önce resmi bina olarak kullanılan Agora çevresinde sürdürüyoruz. Antik Side tiyatrosu çevresinde de çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

2 BİN YILLIK KÜPE BULUNDU

Bu yılki kazıların ilk gününde 2 bin yıl önce kadınların kulağını süsleyen bir küpe bulundu. Doç. Dr. Feriştah Alanyalı, kazıların ilk gününde 2 bin yıl önce kullanılan küpenin ortaya çıkarılmasının kendilerine daha fazla çalışma azmi ve heyecan verdiğini belirterek, “Küpenin yapımında çeşitli iplikler kullanılmış. Laboratuvarda inceleyeceğiz. Küpeyi temizledikten sonra küpe diğer bulacağımız eserler ile birlikte Side Müzesi’nde dünya insanları ile buluşacak” dedi.

19.07.2010 Haber Türk