Antik Liman Kenti Tarihe Işık Tutacak

913

Akdeniz kıyılarında güneşin doğuşuna binlerce yıldır sessizce tanıklık eden antik liman kenti Soli Pompeipolis’te 2010 yılı kazı çalışmalarının başladığı bildirildi.

25 kişilik bir ekiple Mersin’in merkez ilçesi Mezitli’de yer alan antik liman kentinde başlatılan kazıların da bir ay süreceği bildirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında 1999 yılından bu yana sürdürülen kazıların bu yılki ayağındaysa; Sütunlu Cadde’de restorasyon çalışmalarında bulunulacağı bunun yanında Bizans ve Roma mimarisine yönelik kazı ve temizlik çalışmasının yanı sıra Soli Höyük’te Arkaik ve Orta Tunç Dönemi Tabakaları’nda da kazılarda bulunacağı bildirildi. Kazılarla ilgili olarak soruları yanıtlayan Prof. Dr. Yağcı, 15 Temmuz Perşembe günü başlayan kazılarda Sütunlu Cadde’yi güneyden kuzeye doğru uzanan caddenin temellerini araştıracaklarını, bu kapsamda da plan üzerinde belirlenen akslarda kazıların başlatıldığını ve bununla birlikte kente önemli katkılarda bulunan kişilerin yapılan heykellerinin de bulunmasının öngörüldüğünü anlattı.

Sütunlu Cadde üzerinde yapılacak her çalışmanın restorasyona yönelik olacağına dikkat çeken Yağcı, “Bilindiği gibi tarihinde Sütunlu Cadde, 200 sütundan oluşan görkemli bir caddeydi. Bu 200 sütunun hepsini elde edemesek de her yıl yapılan kazılarla birçoğu açığa çıkartıyoruz. Bunların figürlü olanlarını Mersin Müzesi’ne taşıyoruz ama önümüzdeki dönemde yapılacak restorasyonla birlikte Sütunlu Cadde’yi yeniden kazanmak istiyoruz. Buradaki amacımız; Sütunlu Cadde’yi mimari olarak tamamen açığa çıkartarak, gezilebilir hale getirebilmek” dedi.

Sütunlu Cadde’nin tüm gizemini ortaya çıkarmak istediklerini anlatan Yağcı, söz konusu caddeye bağlantılı olan mekanların yanı sıra dükkan ve kamu yapılarının da yapılacak kazılarla birlikte açığa çıkartılacağını kaydetti. Sütunlu Cadde’nin güney ucunda batı portikodaki Roma dükkanları ve doğu portikosundaki mozaikli alanın restore edilerek 2’şer sıra halinde, 6’şar sütunun ayağa kaldırılmasının planlandığını ifade eden Yağcı, “Böylece Sütunlu Cadde’nin aşama aşama kaldırılması için ilk adım atılmış olacak. Bu restorasyon, Pompeiopolis’in yeniden düzenlenmesi için de önemli bir başlangıç olacak” diye konuştu.

Sütunlu Cadde’nin, Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından geçen yıl onaylanan güney ucunun restorasyonuna ilişkin finans arayışlarının sürdürüleceğini belirten Yağcı, yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olması beklenen çalışmalarla birlikte caddenin güney ucunda batı portikodaki Roma dükkanları ve doğu portikosundaki mozaikli alanın restore edileceği bilgisini de verdi. Yağcı, projenin gerçekleştirilmesi için Özel İdare’de Kültür Varlıkları’nın restorasyonu için ayrılan fonlardan yararlanılması düşünüldüğünün de altını çizdi.

22.07.2010 Deniz Haber