Antik Kentler, Erken Uyarı Sistemi İle Korunacak

628

Antik kentler, yangın ve sele karşı kızılötesi kameralar ve uzaktan kontrollü erken uyarı sistemiyle korunacak.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Bilkent Üniversitesinin ortak olduğu erken uyarı sistemi projesi, Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik kentinde uygulanmaya başladı.

Avrupa Birliği’nin 2 milyon avro destek verdiği proje kapsamında antik kentler ve tarihi eserler, deprem, sel ve yangına karşı erken uyarı sistemiyle korunacak.

Proje için Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, İtalya, Belçika, Tunus ve Hollanda’dan 10 farklı kuruluş da çalışma yürütecek.

Projenin Türkiye ayağında teknik ve bilimsel çalışmalar yürüten Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Enis Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce orman yangınlarına karşı geliştirdikleri, ormanların kameralarla gözetlenmesine çalışmalarının bir benzerini yürüteceklerini söyledi.

Kurulacak kameralar ve sensörler sayesinde, antik kentlerin yangın ve sele karşı kızılötesi kameralar ve hava istasyonlarından oluşan uzaktan kontrollü erken uyarı sistemleriyle korunacağını vurgulayan Çetin, şu bilgileri verdi:

”Proje sayesinde tarihi yerlerde duman ve yangınların erken tespiti, yangınların izlenmesi, olası yangın ve sel afetlerinde erken karar verme mekanizması olarak kullanılabilme gibi bir çok çalışma uzaktan yapılabilecek.

Avrupa Birliğinden aldığımız destekle Rhodiapolis antik kentini orman yangınları, selden koruyacak ve çeşitli çalışmaların yürütülebileceği kamera ve sensörlerden oluşan bir sistemi kurmaya başladık. Bu çalışmada ilk olarak kameraları, Rhodiapolis kazı binasına ve antik kenti iyi görebilen Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi binasına yerleştirdik. Ayrıca, daha önce Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmakta olan Erentepe ve Ertaş yangın gözetleme kulelerindeki kameralardan da yararlanıyoruz. Burada bir duman veya ateş olduğu zaman sistem algılama yaparak alarmla Orman İşletme Müdürlüğüne bilgi verecek. Sistemin daha sonraki aşamasında ise araziye çeşitli hareket ve ısıya duyarlı sensörler yerleştirecek, bu sensörlerle kamera görüntüleri birleştirilerek komple bir sistem oluşturulacak. Bu proje Türkiye’de ilk olarak Tunus, İtalya ve Yunanistan’da bir şehirle birlikte Radiopolis antik kentinde uygulanacak.”

Orman yangınlarının antik şehirlere büyük zararlar verdiğini anımsatan Prof. Dr. Çetin, bu zararların önlenmesi için bu proje üzerinde uzun süredir çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Rhodiapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. İsa Kızgut da, antik kentlerin bu sistemle izlenmesinin sadece yangınlara karşı değil, kaçak kazı çalışmalarının önlenmesi açısından da önemli fayda sağlayacağını belirtti.

Kızgut, ”Bu sistemle Rhodiapolis’in izleniyor olması sadece yangınlara karşı değil, bazı vatandaşlarımızın yasal olmayan kazı yapmalarına da engel olacaktır. Antik kentin 24 saat izleniyor olması bizim içinde ayrıca bir güvenlik unsuru olacak” dedi.

25.07.2010 Zaman