Karadeniz’in ‘Efes’inde Kazı

760

Yıl sonuna kadar, antik kentteki 2 bin 500 kişilik antik tiyatronun ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki MÖ 7 ile 6. yüzyıllar arasında kurulan ve bölgedeki tek antik kente olma özelliği taşıdığı için Karadeniz’in ”Efes”i diye anılan Tieion Antik kentinde kazılara başlandı. Yıl sonuna kadar, antik kentteki 2 bin 500 kişilik antik tiyatronun ortaya çıkarılması hedefleniyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen arkeolojik kazılar, 2006’da Ereğli Müze Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi iş birliğiyle başladı.

İlk yıl bitki örtüsü temizlik çalışmaları ve test sondajları yapılmasının ardından 2007’de bilimsel kazılar gerçekleştirilen bölgede, bu yıl aktarılan 125 bin lira ödenekle antik tiyatronun yıl sonuna kadar tam olarak ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Antik kent kazısı için talep edilen 100 bin lira, SİT alanı içinde yer alan eski binanın restorasyonuna için de 80 bin lira ödenek bekleniyor.

Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 kişiden oluşan ekiple bugün başlanan kazı çalışmalarının iki ay süreceği söyledi.

-2 BİN 500 KİŞİLİK ANTİK TİYATRO ORTAYA ÇIKARILACAK-

Tieion Antik Kenti’nin, Karadeniz kıyısında yer alan tek antik kent olduğundan büyük öneminin bulunduğunu anlatan Atasoy, şöyle konuştu:

”Antik kentte 1 Temmuzda başlamayı planladığımız kazı çalışmalarına ödenek tahsis edilmediği için başlayamamıştık. Kazılara, yeni aktarılan 125 bin lira ödenekle bugün itibarıyla başladık. Şu anda toprak altındaki antik tiyatronun 2 bin 500 kişilik olduğunu belirledik. Yalnız oturma yerlerindeki taşlarda ciddi eksiklik ve tahribatlar var. Tiyatro yıllarca çöp ve inşaat atıklarıyla doldurulmuş. Bizim üç kazı sezonundan bugüne kadar yapabildiğimiz, çöpleri temizlemek ve toprağı kaldırmak oldu. Tam anlamıyla kazıya geçemedik. Ancak teknolojik araştırmalar ve sondaj çalışmaları ile şuana kadar iki hamam, iki taş döşemeli yol ve yine taştan yapılmış iki tane erkeklik organı bulduk.”

Bu yıl sonuna kadar antik tiyatronun tam olarak ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Atasoy, ”Bunun için tiyatrodaki hasar durumuna bakacak, eksikliklerini tespit ederek restorasyon çalışmalarını projelendireceğiz. Hazırlayacağımız projeyi Karabük Anıtlar Kurulu’na göndereceğiz. Bunun onaylanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığına göndererek ödenek talebinde bulunacağız” dedi.

-TİEİON ANTİK KENTİ-

Zonguldak’ın kuzeydoğusunda sahil kenti Filyos’taki Tieion Antik Kenti, Tios adlı rahibin öderliğindeki Miletos kolonisince kurulmuş. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris’in (Amasra) gölgesinde kalan kent, çeşitli krallıklara bağlı varlığını sürdürmüş.

Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilen kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etmiş. Bölge, sonraki dönemlerde balıkçı kasabasına dönüşmüş.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlar tarafından araştırmalar yapılan antik kentte, 2006’da başlatılan kazı çalışmalarının Karadeniz ve Küçük Asya tarihi ve arkeolojisine ışık tutması planlanıyor.

25.07.2010 Gerçek Gündem