Zeytinliada Ada Müzesi Olacak

756

Kazı Ekibi Başkanı ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurettin Öztürk, yaptığı açıklamada, 10 Temmuz-10 Eylül tarihlerini kapsayacak kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 50 bin lira ödenek çıkardığını belirterek, 25 kişiden oluşan ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Adada, Meryem Ana Kilisesi’nin de bulunduğuna dikkati çeken Öztürk, şu bilgileri verdi:

”Ada, 12-13. yüzyıllara dek yerleşim görmüş. Ancak adada Geç Roma ve Doğu Roma dönemine ait uygarlıklar, arkeoloji tarihi açısından son derece önemli. Burada, kilisenin yanı sıra manastır, açık hava tapınma alanı ve vaftiz havuzları başta olmak üzere birçok önemli yapıt bulunuyor. Adanın, Hristiyan dünyasının bir haç merkezi olduğunu belirledik.”

Zeytinliada’nın, Osmanlı döneminde ”karantina adası” olarak kullanıldığını hatırlatan Öztürk, ”O dönemde, bölgeye gelen gemiler durdurulup, hastaların tedavisi burada gerçekleştirilir, yaşamını yitirenler ise gömülürmüş. Bu sonuca, rastladığımız mezarların çeşitliliğinden ulaştık” dedi.

Öztürk, bu yılki kazılar sırasında, kilisenin batısında ve yer altı kilisesinin ön avlusu üzerinde çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

”Adadaki kazıların tümünü, iki yıl içinde tamamlayacağız. Adada bir ‘Arkeopark Projesi’ uygulamak için Koruma Kurulu’na yaptığımız başvuru olumlu karşılandı ve projemiz, bu ay içinde onaylandı. Proje kapsamında adada yeşil alanlar, bilgi panoları, yürüme yolları, gezi ve seyir alanları, dürbünle izleme bölümleri ve çay içme yerleri bulunacak. Böylece ada, ülkemizin ilk ‘Ada Müzesi’ olarak ziyarete açılacak. Bilhassa Hristiyan dünyasının büyük ilgi göstereceğine inandığımız bu bölgenin, Erdek’in kültür turizmine büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

24.07.2010 Cumhuriyet