3 Bin Yıllık Höyüğe Asfalt Döktüler

741

Van’da 3 bin yıllık, Urartu döneminden kalma höyüğe Belediye tarafından yol yapılıp, asfalt dökülmesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Yapılan yolun çok gereksiz olduğunu ve ne amaçla yapıldığına anlam veremediklerini belirten Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, “Yolda yapılan çalışmayı durdurduk. Yapılan yol ve asfalt kaldırılarak höyük eski haline döndürülecek” dedi.

Van’da tarihi Van Kalesi’nde başlatılan kazı çalışmaları yanısıra kalenin kuzeydoğu tarafında bulunan 3 bin yıllık höyükte de arkeolojik kazıların başlatılması planlanırken, Belediye ekibi tarafından bu bölgeye yol yapılıp, asfalt dökülmesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerini şoke etti. Yapılan yolun çok gereksiz olduğunu ve ne amaçla yapıldığına anlam veremeyen Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, yolda yapılan çalışmayı durdurdu. Belediye tarafından höyüğün tam ortasında yol açıldığını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Tatlı, “Höyük üstünde izinsiz bir yol açılmıştır. Üstelik bir de asfaltlama çalışmaları yapılmış. Kültür ve Turizm Bakanlığı kadar, belediye sınırları içinde kalan tarihi alanlardan belediyeler de sorumludur” dedi.

YOL ÇALIŞMASI DURDURULDU

Yol çalışması yapılan alanın 1’inci derece tarihi sit alanı olduğunu söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih Tatlı şunları söyledi:

“Yolun yapımı gelen şikayetler üzerine durduruldu. Ama ne yazık ki durdurma çok geç oldu. Buna da çok üzüldük. Çünkü bizden alınan hiçbir izin talebi yok. Belediye bunu yapmamalıydı. Bundan sonra uzmanlarımızın aldığı karalar doğrultusunda hareket edeceğiz. Büyük ihtimal höyük eski haline döndürülmeye çalışılacak. Çünkü bu yola bakanlık izniyle arkeolojik kazı izni verilmiş bir alan. Bu yıl itibariyle arkeolojik kazıların başlatılması planlanıyordu. Çünkü Van Höyüğü’nün bizim için çok önemi var. Çünkü buradan çıkartılacak bulgular Van tarihi açısından büyük önem taşımaktadır.”

MAHALLELİ İSTEDİ YOL YAPTI

Belediye Fen İşleri Müdürü Orhan Şenkaya ise asfaltladıkları bölgenin araç trafiğine açık bir yol olduğunu ve mahalle sakinlerinin isteği üzerine asfaltladıklarını söyledi. Müze ve Kültür İl Müdürlüğü yetkililerinin isteği üzerine ise çalışmaya son verdiklerini belirten Şenkaya, “Zaten burada daha önce araç trafiğine açın olan bir yol geçiyordu. Mahalle sakinlerinin isteği üzerine biz de yolu düzelterek asfaltladık. Ancak yetkililerin isteği üzerine çalışmalara son verdik” dedi.

27.07.2010 Hürriyet