Mahkumlar Tarih Yazıyor

871

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Çandır Köyü yakınlarında Dalyan Kanalı kıyısında yer alan, 2 bin 400 yıllık eski liman kentlerinden birisi olan Kaunos Antik Kentindeki kazı çalışmaları devam ediyor. Mayıs ayı başından bu yana, tarihi gün yüzüne çıkarmak için harabelerde Dalaman Yarı Açık Tarım Cezaevi’nde kalan 13 mahkûm, arkeolog, asistan ve diğer işçilerle kazılar tüm hızıyla sürüyor.

Antik kentte, restorasyon çalışmaları yapılan çeşmede ve kentin en yüksek tepesinde ve liman kıyısında yer alan kutsal alan Demeter Tapınağı’ndaki kazı çalışmalarındaki beden işçilikleri “Mahkumların Topluma Kazandırılması Projesi” kapsamında, Dalaman Tarım Açık Cezaevi işçileri tarafından yapılıyor.

Demeter tapınağındaki kazılarda son olarak pişmiş topraktan yapılmış, küçük sunak kaplarıyla, küçük sikke parçaları da bulundu.

Antik kentin hamamı içindeki restorasyon ve eksik parçaların pantograf yardımıyla, taş ustaları tarafından yapılarak, yerine montajı yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Arkeolog Konservatör Selahattin Küçük, “Bu yılki çalışma programı kapsamında, daha önceki yıllarda kazısı tamamlanmış olan yerin eksik parçalarının tamamlanması ve sergilenecek hale gelmesi şeklinde programımız var. Bu kapsamda eksik bölümler, önce alçı ile modellenmekte, daha sonra pantograf sistemi içinde modellenmekte ve içerdeki eksik olan bölümlere monte edilmekte.” dedi.

Kazı Heyeti Başkanı Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Işık ise Dalyan Kanalı kenarındaki “Kaya Mezarları”nın, erimesini nano teknolojiyi kullanarak önleyecek olan projeyle ilgili bilgiler verdi. Işık, “Kaya Mezarlarının konservasyonuna yönelik proje, TÜBİTAK’a sunum aşamasında. Çok büyük disipliner bir çalışma bu. Böylesine bir çalışma ki, belki Nano Teknolojisinin kültür varlıkları üzerine ilk uygulaması olacak. Başarıya ulaşmamak gibi bir şansı da yok. Bu bağlamda söyleyebilirim ki, Kaunos’taki Kaya Mezarları üzerine yapılan çalışma, Anadolu toprakları üzerinde ve her köşesinde doğaya açık tüm kültür varlıklarımızın konservasyonuna yönelik, bir pilot çalışma olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Cengiz Işık, kazılarda çalışan mahkûmlarının çalışmalarından son derece memnun olduğunu ve gelecek günlerde sayılarının artırılmasını isteyeceğini anlatarak, “En büyük teri onlar akıtıyor. Haklarını hiçbir zaman ödeyemeyiz.” diye konuştu.

Cezalarını bu şekilde doldurmaktan son derece memnun olduklarını söyleyen mahkûmlardan Bekir Akbulut da “Cezamı çekerken Türkiye’nin tarihi mirasına katkıda bulunmak mutluluk verici” dedi.

Öte yandan, Antik kentte yabancı turistlerin de yoğunluğu dikkate çekti. Yabancı turistler, Antik kentin çok değerli tarihi değerlerle dolu olduğunu bildirdiler.

23.07.2010 haberler.com