Şapinuva’daki Kazı Çalışmaları

1046

Çorum’un Ortaköy ilçesindeki Şapinuva Ören Yeri Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Hititoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygül Süel, Şapinuva’da yaşayan Hititlerin, dini törenlerini nasıl, ne zaman ve niçin yaptığı konularının sonucuna ulaşmak için kazı çalışmalarını Ağılönü mevkisinde yoğunlaştırdıklarını bildirdi.

Süel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Ankara Üniversitesi tarafından Şapinuva ören yerinde yapılan kazı çalışmalarının, 20 yıldır devam ettiğini söyledi.

Çalışmalar sırasında Şapinuva’da 4 bin yazılı tabletin bulunduğunu belirten Süel, ”Bu tabletlerde, Hititlere ait dini, idari ve askeri bilgilere ulaştık. Arkeolojik kazı çalışmalarında dini metinlerdeki olayların arkeolojik kalıntılarını bulduk. Bu yıl yapacağımız çalışmalarda daha çok dini bilgilere ulaşacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Bu yıl kazı çalışmalarını Ağılönü kutsal alanında sürdüreceklerini anlatan Süel, şunları kaydetti:

”Dini yapıları araştıracağız. Şapinuva’da yaşayan halkın dini törenlerinin nasıl, ne zaman ve niçin yaptığı konularının sonucuna ulaşmak için çalışmalarımızı buraya yoğunlaştırdık. Burada dini yaşayışlarının nasıl yapıldığını belirtir tabletlerin bulunacağına eminim.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da Şapinuva’ya ayrı bir önem verdiğini dile getiren Süel, kazı çalışmalarının ekim ayına kadar süreceğini ifade etti.

26.07.2010 Çorum Haber