Gölcük’te Tarihi Kaplıca Gün Yüzüne Çıkartıldı

832

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan tarihi Yazlık Ilıca’yı kurtarma çalışması başladı. Kazı çalışması bittikten sonra bölgede 5 yıldızlı otel yapılması için ihale açılacak.

Roma dönemine ait tarihi kaplıca içinde yıllardır şifalı sıcak su boşa akıyor. Sadece bölgedeki çocukların yüzdüğü ve kadınların çamaşır yıkadığı bölgede geniş çapta kazı çalışması başlatıldı. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi kaplıcanın çevresi tamamen kazıldı. Kocaeli bölgesinde Roma yapısı bakımından tek örnek proje olduğu tespit edilen Yazlık Ilıcası ile 10 dönümlük bir alan içinde yaklaşık 3 dönümü kapsayan kurtarma kazısı ile bir tarih daha yaşamış olacak.

Daha önce Kocaeli Özel İdaresi, bölgedeki kaynakları ile MTA tarafından yıllardır sürdürülen sondaj çalışmaları sonucu, şifalı su kaynaklarının debisi ve derinliği belirlenmişti. Son günlerde Gölcük Belediyesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarihi tesislerin kalıntılarını ortaya çıkartan çalışmalar yapıyor. Yüzyıllar öncesinde insanların kullandığı, yararlandığı ılıca ve termal tesisleri de gün yüzüne çıktı.

Yazlık bölgesindeki şifalı suların bir kısmı içinde yüzülmesi halinde cilt hastalıklarına iyi geliyor. Bu sular, kükürtlü ve sıcak. Aynı bölgede yine cilt hastalıklarına iyi gelen çamur banyosuna uygun kaynaklar var. Bir de içilmesi halinde mide ve göz hastalıklarına iyi gelen şifalı sular bulunuyor.

Bölgedeki kazı çalışmalarıyla tarihi yapıların ortaya çıkartılmasının ardından, Termal Turizm Bölgesi ilan edilen bu alanda yapılacak büyük turistik tesis için Kültür ve Turizm Bakanlığı ihaleye çıkacak.

28.07.2010 Zaman