Parion Kazıları Sona Erdi

682

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyündeki antik Parion kentinde yürütülen kazıların 2010 yılı sezonu çalışmaları tamamlandı.

Parion Kazı Başkanı ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, çalışmaların tamamlanması dolayısıyla Kemer köyündeki İÇDAŞ İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen törende, kazıların 6. yılında 6 farklı alanda çalıştıklarını söyledi.

Antik Parion kentinin M.Ö. 8’inci yüzyılda kurulan bir millet kolonisi olduğunu, en parlak çağını ise M.S. 1 ve 2’nci yüzyılda Roma döneminde yaşadığını belirten Başaran, ”Kent çeşitli mimari yapılarla donatılmış. Nekropol, tiyatro, yamaç yapısı ve Roma villasının yanı sıra ilk kez Odeion’da çalışıldı. Yeni belge ve önemli bulgular elde edildi. Antik kentin kalıntıları gün yüzüne çıkarılmaya devam edildi” dedi.

Kazılar sonucunda, özellikle Roma döneminde önem verilen ve genişleyen kentin, değişik işlevli mimari yapılarla donatıldığının belirlendiğini ifade eden Prof. Dr. Başaran, şöyle konuştu:

”Ancak, şehrin Bizans çağında yoğun şekilde tahribata uğradığı anlaşılmaktadır. Bu yılki kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı 108 bin TL ödenek sağladı. Ana sponsor İÇDAŞ A.Ş ise lojistik yardımlarla destek sağladı. Ayrıca, kazılarda Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğrenciler staj yaptı.”

29.07.2010 Gerçek Gündem