Sobesos’ta Kazılar Başladı

1085

Sobesos Antik Kenti’nde kış aylarında ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’daki 4. yüzyıl Roma dönemine ait Sobesos Antik Kenti’nde kış aylarında ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Nevşehir Valisi Osman Aydın, “Bu gibi tarihi zenginliklerimizin ortaya çıkarılması bölge turizmine büyük bir katkı sağlayacak” dedi.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Şahinefendi köyü sınırlarında, yaklaşık 9 yıl önce ortaya çıkarılan Sobesos Antik kentindeki kazı çalışmaları Nevşehir Müze Müdürü Arkeolog Ertuğrul Murat Gülyaz başkanlığında 20 kişilik kazı ekibi ile yapılıyor.

Antik kentte bugüne kadar geç Roma dönemine ait mozaikli toplantı salonu, hamam, erken Doğu Roma dönemine ait 2 şapel ve 100’ü aşkın mezar bulundu.

Ankara ve Kapadokya Rotary kulüplerinin sponsorluğunda toplantı salonunun üzerinin çelik çatıyla kapatılan, antik kentteki çalışmaları Nevşehir Valisi Osman Aydın da yerinde inceledi.

Kazı ekibinden antik kentle ilgili bilgi alan Vali Aydın, antik kenti beraberinde Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras ve İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan ile gezdi.

Vali Aydın, burada yaptığı açıklamada bu gibi tarihi mirasın gün yüzüne çıkmasına yardımcı oldukları için arkeolog ve çalışanlara teşekkür etti.

Aydın, ”Bu gibi tarihi zenginliklerimizin ortaya çıkarılması bölge turizmine büyük katkı sağlayacak. Dolayısıyla da Nevşehir ve Kapadokya bölgemizin tanıtımında büyük bir rol oynayacak. Antik kentteki kazı çalışmalarına büyü önem veriyoruz. Kentteki kazılarda, geç Roma ve erken Doğu Roma dönemi hakkında önemli bilgiler veriyor. Burada tarih gün ışığına çıkıyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, Eylül ayına kadar süreceği bildirildi.

30.07.2010 Gerçek Gündem