Ilıpınar Höyüğü Korunmalı

1292

Orhangazi Ilıpınar Höyük`te 15 yıl süren kazılara başkanlık eden Dr. Jakob Roodenberg, höyük alanının birinci derece SİT alanı olduğunu belirterek, “Bu alana sahip çıkılmalı ve korunmalı. Yapılaşmaya asla izin verilmemeli” diye konuştu.

Orhangazi-Ilıpınar Höyük`te 1987`den itibaren bir yıl hariç 2002 yılına kadar arkeolojik kazıları yürüten heyetin başkanı Hollandalı Dr. Jakob Roodenberg ve eşi Antropolog Songül Roodenberg, Orhangazi Olay Bürosu`nu ziyaret ettiler ve sekiz yıl önce son verilen kazılar sonrasında bir durum değerlendirmesi yaptılar.

Ziyarette konuşan Dr. Jakob Roodenberg, şu bilgileri verdi:

“15 yıl kazı alanı açık kaldı. Bu süreçte çıkan tarihi bulguları İznik Müzesi`nde sakladık. 2002`deki son çalışmadan sonra, ‘açma` dediğimiz kazı alanlarının üzerini kapatarak, Ilıpınar Höyük`teki araştır-malarımızı noktaladık.” Ilıpınar`da yaklaşık 3 hektarlık bir alanın birinci derece SİT alanı olduğunun altını çizen Roodenberg, bu alanda yapılaşmanın olamayacağını, ancak basit çevre temizliklerinin yapılabileceğini öne sürdü. “İleride yine bu tarihi SİT alanında arkeolojik kazı yapmak isteyen bilim adamları veya kurumlar olabilir. O nedenle bu alana sahip çıkılmalı ve korunmalı. Ancak yapılaşmaya asla izin verilmemeli” diyen Roodenberg ailesi, bu konuda yerel yönetimlere ve ilçelilere görev düştüğünü anımsattılar.

Ilıpınar Höyük, Anadolu`dan Balkanlara uzanan ilkçağ yerleşim alanlarından biriydi. Özellikle zamanımızdan sekiz bin yıl öncesinin tarihine ışık tutan höyük, üst üste dokuz kültür çağının bulgularını içeriyordu. Höyükte insanların avcılıktan çifçiliğe geçiş döneminden başlayan bulgular, en üstteki Roma-Bizans dönemi bulgularına kadar sürüyordu. Şu anda, höyüğün bulunduğu yerde zeytin bahçeleri bulunuyor. İlk kazma vurulduğunda elmalık olan alan sekiz yılda yemyeşil bir zeytin bahçesine dönüştü.

01.08.2010 Olay Gazetesi