Vahşet Gün Yüzüne Çıktı

826

Tavşan Adası’ndaki mezarlarda parçalanmış 8 kafatası ve büyük çiviler bulundu.

Kafataslarının Hristiyanlığın yayıldığı dönemde işkence gören azizlere ait olduğu belirlendi.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gümüşlük Beldesi’nde devam eden Antik Myndos Kenti kazıları çerçevesinde, Tavşan Adası’nda gün ışığına çıkarılan mezarlarda parçalanmış 8 kafatası ve büyük çiviler bulundu.

Gümüşlük Kazı Evi’nde koruma altına alınan kafatası parçaları, Burdur Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’ne gönderildi. Uzunluğu 6-8 cm olan çiviler üzerinde yapılan incelemede kafataslarına ait kemik ve diş parçalarına rastlandı.

8 kafatasının bulunduğu mezarda iskelet bulunmaması dikkat çekti. Gümüşlük’te olayın duyulmasından sonra yerli ve yabancı turistler Tavşan Adası’na akın ederek kafataslarının bulunduğu mezarlarda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kazı başkanı Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, bulunan kafataslarının M.S 4’üncü yüzyılda Hristiyanlığın yeni yayılmaya başladığını Geç Bizans dönemine ait olduklarını saptadıklarını belirterek, Hristiyanlığın yayıldığı sıralarda yakalanarak işkence ile öldürülen dönemin ilk azizlerine ait olduğu söyledi.

01.08.2010 Kent Haber