Van Kalesi’nde Osmanlı’dan Beri İlk Restorasyon Yapılıyor

1174

Doğal bir kaya üzerine inşa edilen Van Kalesi, Kültür Bakanlığı’nca 2 milyon liraya restore ettiriliyor.

Urartu Kralı 1’inci Sardur tarafından M.Ö. 840 yılında inşa edilen Van Kalesi’nde restorasyon çalışmaları başladı. 2 bin 850 yıllık kale, Osmanlı döneminden beri ilk kez restorasyondan geçiriliyor. Adnan Vural, kalenin surlarında kullandıkları taşları Urartu dönemindeki madenden, harcını ise İtalya’dan getirdiklerini söyledi.

Bugünkü kent merkezine 3 kilometre uzaklıkta, doğal bir kaya üzerine inşa edilen Van Kalesi, Kültür Bakanlığı’nca 2 milyon liraya restore ettiriliyor.

Akdamar Kilisesi, Hoşap Kalesi gibi birçok tarihi mekânı restore eden firmanın proje mimarı Vural son proje için Urartu döneminden kalma bir taşocağını ortaya çıkardıklarını açıkladı:

“Bütün Van Kalesi kale ve yapılan surlar geniş olarak incelendi. Biz de burada elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda bölgede inceleme yaptık. Ve yapılan araştırmanın ardından Urartular döneminde sur taşlarının getirildiği madene ulaştık. Biz de şu anda bu madendeki taşları alarak surların yapımında kullanıyoruz. Kalede bir de Osmanlı dönemine ait kerpiç örgü sistemi mevcut. Buralarda yine orijinaline uygun yapılıyor. (…) İtalya’dan getirdiğimiz birleştirici maddenin özelliği çimento gibi tuz ve kötü bakterileri içinde barındırmıyor.

Bir de burada kerpiç yapıyoruz. Kirli çamur, odun külü ve içine saman katarak yaptığımız kalıpları burada kurutarak surlarda kullanıyoruz.”

01.08.2010 Emlak Kulisi