Rhodiapolıs’in 1500 Yıllık Mozaikleri için Proje Hazırlandı

723

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki, Rhodiapolis Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan 1500 yıllık mozaikli kilise tabanının, yapılacak projeyle koruma altına alınarak, halkın ziyaretine açılacağı bildirildi.

Kumluca’da ilk kez 1892 yılında Avusturyalı bilim adamlarınca keşfedilen Rhodiapolis Antik Kentinin üzeri, bu tarihten sonra bölgede kazı çalışması yapılmaması üzerine otlarla kapandı. Antik kent, 2000 yılında çıkan yangının ardından tekrar ortaya çıktı.

Kumluca merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta, ilçeye hakim bir tepe üzerinde kurulu antik kentte 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından başlatılan kazıların başkanlığını, geçen yıldan itibaren aynı üniversiteden Doç. Dr. İsa Kızgut üstlendi.

Doç. Dr. Kızgut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarının yaklaşık bir ay önce başladığını, bu yıl öncelikle, geçen yıldan yarım kalan çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Antik çağda Likya kentlerine yaptığı yardımlarla ünlenen Opramoas’ın anıtının da bulunduğu antik kentte, geçen yıl kilisenin mozaikli tabanının ortaya çıkarıldığını hatırlatan Kızgut, bu yılki çalışmalar başlayana kadar mozaik kaplı alanın üzerini toprakla örterek koruduklarını anlattı.

Kızgut, kilisenin kuzey yönünde günışığına çıkarılan ve milattan sonra 5. yüzyıla tarihlenen mozaik zeminin altı renkten oluştuğuna dikkati çekerek, her paneli farklı bir desen içeren mozaiklerin koruma duvarlarının da aynı şekilde işlendiğini tespit ettiklerini ifade etti.

Mozaiklerin üzerini hem iklim şartlarından, hem de insan etkilerinden korumak için toprakla örtmek zorunda kaldıklarına işaret eden İsa Kızgut, 1500 yıllık mozaikleri koruma altına alarak, sergileyebilmek için bir proje geliştirdiklerini aktardı.

Kızgut, 400 metrekare alana yayılı mozaiklerin üzerini çatıyla örtmeyi hedeflediklerini belirterek, ‘Bu projede üzeri örtülü alanda mozaiklerin aralarında gezinti yolları olacak’ dedi.

Mozaikli zemin için hazırladıkları projenin yaklaşık 100 bin TL’ye mal olacağını bildiren Doç. Dr. Kızgut, finansal destek bulunduğu takdirde projenin gelecek yıl hayata geçeceğini vurguladı.

Antik kentte mozaiklerin yanı sıra, tiyatro, hamam, Opramoas anıtı, kilise, nekropoller ve çok sayıda su sarnıcı bulunuyor.

03.08.2010 haberler.com