Sera Kurmak İstediği Bahçesinden Roma Dönemine Ait Villa Çıktı

793

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde oturan Nizamettin Oral’ın 2008 yılında bahçesinde sera kurmak isterken bulduğu mozayiğin M.S. üçüncü yüzyılda Roma Dönemi’ndeki bir villaya ait olduğu tahmin ediliyor.

Çaycuma ilçesi Kadıoğlu Mahallesi’nde oturan Nizamettin Oral, bahçesinde sera kurmak isterken Zeugma benzeri bir mozaik bulmuştu. Olayın ortaya çıkması üzerine Kültür Bakanlığı Kdz. Ereğli Müzesi tarafından kazı çalışmaları başlatılmıştı. M.S. 3. yüzyıldan kalan Roma Dönemi’ne ait bulguların elde edildiği kazı çalışmalarının bu yıl ki etabı bir hafta önce başladı. Bulunan iki mozaik ve ardından ortaya çıkan odaların ardından üçüncü mozaik bulundu. Üçüncü oda için ümitlendiren çalışmalarda, odaların güzel ve dekorlu olması villa ihtimalini artırıyor. Yapının yüksekte olması ve elde edilen bulguların kilise ya da hamama ait olmaması villa olasılığını güçlendiriyor. Yapının üzerine ikinci yerleşimin olması nedeniyle net bir sonuca varamadıklarını belirten Arkeolog Handan Özalpay, şöyle konuştu: “M.S. 3. yüzyıl Roma döneminde yüksek yerlere yazlık gibi villaların kurulması geleneği, ortaya çıkan mozaiklerin dekorlu ve güzel odalara işaret etmesi ve elde edilen bulguların kilise ve hamam gibi bir yapıya ait olmamaları villa ihtimalini güçlendiriyor. Bu nedenle ilk olarak villa tahmin ettik, halen daha villa olduğunu düşünüyoruz. Tarihi yapının üzerine ikinci yerleşiminin bulunması ve yüksek derecede tahrip olması nedeniyle de, net bulgulara ulaşamıyoruz. Başka mozaik olmadığını belirlememiz halinde mozaiklerin taşınması veya yerinde korunması yönünde kurul kararını bekleyeceğiz. Kurulun vereceği kararın ardından çalışmaların yönü ve vadesi netleşecek.”

KAZILAR HAYATINI KARARTTI

Kazı çalışmalarının yapıldığı bahçenin sahibi Nizamettin Oral, iki yıl sekiz aydır kendi bahçesinin kendine emanet edildiğini söyledi. Yedi emin olarak teslim edilen bahçedeki kazı çalışmalarının zarar görmemesi nedeniyle evinin balkonunda gece gündüz nöbet tuttuğunu belirten Nizamettin Oral, devletin hiçbir maddi destek vermemesinden yakındı. Bahçesini ekemediği için önemli derecede maddi kaybı olduğunu belirten Nizamettin Oral, çalışmalar bitirildikten sonra alanın etrafına en azından tel çekilmesini istedi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’a seslenen Oral, kendisinin ve kazı çalışmalarına sahip çıkılmasını istedi. 3 yıldır binlerce TL maddi zararı olduğunu belirten Oral, yaşadıklarını şöyle anlattı: “2008 yılında bahçemde sera kurmak istedim. Seranın demir çubuklarını araziye monte etmek isterken, sert bir zemine denk geldim. Kazdığımda mozaiği buldum. Böyle bir durumun yasak olduğuna dair bilgim yoktu. Köydeki bir çok kişiye gösterince, olaya jandarma ve Kültür Bakanlığı müdahil oldu. Burayı bana yedi

emin olarak emanet ettiler. Kazı çalışmalarının yürütülmediği zamanlarda, şikayet olduğunda gecenin bir vaktinde bile gelip kapımı çalıyorlar. Alana bakıyorlar. Şikayetler haricinde kapıma uğrayan olmuyor. Böyle etrafına bant çekmekle olmaz. Kar ve yağmurda evimin balkonunda nöbet tutuyorum. Zarara uğramasın diye uyuyamıyorum. Beni tek teselli eden noktası, kazı çalışmalarında köyümüzün gençleri çalışıyor para kazanıyor. Ama en azından alanı tel örgüyle çevirsinler.”

Bahçedeki ağaçların kesildiğini ve kazı çalışmaları nedeniyle ekim yapamadığını anlatan Oral, şunları söyledi: “Daha önce mısır, domates, salata gibi ürünler ekiyordum. En son sera yapmıştım. Maddi olarak zararım ne kadar bilmiyorum ama seradan şu ana kadar en az 9 kez ürün almıştım. 4-5 adet meyve ağacım gitti. Bahçemin kazı yapılan hiçbir kısmına ekebileceğim diğer ürünleri ekemiyorum. Şu ana kadar bu zararım ödenmedi. Böyle bir tarihi yapıyı, ortaya çıkardığımız için ödüllendirmeyi beklerken, zararınıda kendimiz çekiyoruz. Yine de devletimiz milletimiz için katlanıyoruz ama buradaki belirsizlik netleşsin istiyorum.”

04.08.2010 Beyaz Gazete