Yurtdışındaki Tarihi Eserler Geri Döndü

917

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, 3 yıl içerisinde çeşitli yollardan yurt dışına çıkarılan bin 727 adet eserin, hukuk mücadeleleri sonucu geri getirildiğini kaydetti.

Bulgaristan-Sırbistan sınırında yakalanan bin 864 adet arkeolojik eserin iadesi için çalışmaların sürdüğünü anlatan Süslü, “Bin 485 adet sikke, 179 adet arkeolojik eserin Anadolu kaynaklı olduğunu ispatladıktan sonra yapılan ikili görüşmeler ve Interpol aracılığı ile Sırbistan Kültür Bakanlığı’nca bize iade edilecek.” dedi.

Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından ‘Muğla Arkeolojik Kazı ve Yüzey Araştırmaları’ isimli toplantı, Özel İdare Konferans salonunda düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü, Muğla’da arkeolojik kazıların ve düzenlenmiş Ören yerlerinin fazlalığının diğer iller ile kıyaslandığında ilgi çekici boyutta olduğunu kaydetti. Süslü, Muğla’da 5 arkeoloji müzesi bulunduğunu belirterek, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile yaptıkları protokolle Milas ilçesine de yeni bir arkeoloji müzesi kazandıracaklarını söyledi.

Muğla’daki arkeolojik bölgelerde kazı çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğinin altını çizen Süslü, “Bundan sonraki çalışmalarımız sırasında özellikle kazı sezonlarının uzun olmasına gayret etmek zorundayız. Yabancı kazılar ile ilgili getirmiş olduğumuz bazı kurallar var. Bunların aşılmaması ve ihlal edilmemesi gerekiyor. İnter disipline bir çalışma metodu ile kazıların sürdürülmesi ve aynı zamanda bu tür lokal sempozyumlarla insanlarımızın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu kazılar define kazısı niteliğinde bir çalışma değil, tamamen bilimsel, geçmişte insanların yaşam öyküsünü ortaya koyan ve onların el emeklerini anlatan objeleri görmeliyiz.” dedi.

Muğla’da arkeolojik kazı sürelerinin genel anlamda uzun süreli olduğunu anlatan Murat Süslü konuşmasına şöyle devam etti: “Muğla’da kazı süreleri başka yerlere göre daha uzun. Muğla’da kazılar en az 2-2.5 ay sürüyor. Kazıların yanında restorasyona da ağırlık vermeliyiz. Bundan sonra yabancılardan kazı ve yüzey araştırması sonucu yaptıkları yayınlarını Türkçe olarak ta yapmalarını isteyeceğiz. Bu yönde yakında bir yönetmelik çıkıyor. Ayrıca, arkeolojik çalışmalarla ilgili bu tür toplantılarla, sempozyumla bilgilendirme yapılmalı ki, kamuoyunda bizim çalışmalarımız için ‘mezar kazıcıları’ yakıştırması yapılmamalı. Kamuoyu ne yaptığımızı bilirse, yaptığımız işe, tarihi çevremize sahip çıkar.”

Türkiye’den yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmak isterken Bulgaristan-Sırbistan sınırında yakalanan bin 864 parça arkeolojik eser ve sikke ile ilgili de sevindirici gelişmeler olduğunu kaydeden Murat Süslü, “2007-2010 yılları arasında çeşitli yollardan yurt dışına çıkarılan bin 727 adet eser gerek Interpol gerekse oralarda verdiğimiz hukuk mücadelemiz ile geri getirildi. Bulgaristan-Sırbistan sınırında yakalanan bin 485 adet sikke, 179 adet arkeolojik eser olmak üzere bin 864 adet arkeolojik eser ve sikke, Anadolu kaynaklı olduğunu ispatladıktan sonra yapılan ikili görüşmeler ve Interpol aracılığı ile Sırbistan Kültür Bakanlığı’nca bize iade edilecek. Bugüne kadar aralarında ABD, Avusturya, Almanya, Hırvatistan İngiltere, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de bulunduğu ülkelerdeki tarihi eserler ülkemize getirildi. Bu eserleri yurt dışından getirebilmek için maddi ve manevi yoğun mücadele veriyoruz. Bu konuda özellikle yerli bilim adamlarımızın yanı sıra yabancı bilim adamlarımıza da büyük görevler düşmektedir. Yüzyılı aşkın süredir bu eserler getirilmemiş ya da getirildiği zaman bir şekilde sahteleri ile değiştirilmiş, bu da bizi üzüyor. Bununla ilgili hukuki girişimlerimiz başladı.” diye konuştu.

Türkiye’de 2007 yılında 86 olan Türk arkeologların kazılarının 2010’da 116’ya çıktığını belirten Süslü, 2007 yılında 44 olan yabancı arkeolog kazısının 2010 da 50’ye; yüzey araştırmalarının ise 2007’de 105 iken 2010’da 127’ye çıktığını belirtti.

Süslü, “Arkeolojik kazılara bakanlık olarak 2007 yılında 145 milyar lira ödenek çıkartırken 2009 yılında 25 trilyon 713 milyar lira ödenek ayrılabildi. 2010 yılı ödeneğimiz de 2009’un gerisinde kalmayacaktır.” dedi.

Sempozyuma dönüştürülmesi istenen Muğla Kazıları ve Yüzey Araştırmaları Toplantısı’nın ikincisinde, konuşmaların ardından Prof. Dr. Adnan Diler, Bodrum Pedasa Kazısını, Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Yatağan Lagina ve Hekate kazılarını, Doç. Dr. Bilal Söğüt Yatağan Stratoniteia kazısını, İtalyan Prof. Dr. Fede Berti Milas İasos kazısını, Doç. Dr. Laurance Cavalıer Fethiye Letoon kazıları hakkında bilgi verdi.

04.08.2010 haberler.com