Beydağ Kalesi’nde Kazılar Devam Ediyor

1195

İzmir 2 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun isteği ile Beydağ Kalesi’nde Ödemiş Müze Müdürlüğü Başkanlığında başlatılan kazılar devam ediyor.

Trakya Üniversitesi’nden 25 kişilik öğrenci grubunun katıldığı kazılar bölgenin çeşitli yerlerinde sürerken, öğrencilere kucak açan Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, Kültür Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda ödeneğin yetersiz kaldığını belirterek, ilgi gösterilmesini istedi.

Kazılarla ilgili konuşmanın erken olduğunu ifade eden Ödemiş Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Sevda Çetin; “Kalede Bizans dönemine ve daha önceki dönemlere ait olduğunu düşündüğümüz eserlere henüz ulaşamadık. Ancak önümüzdeki hafta yapılacak kazılar sonucunda net konuşmamız mümkün olacak. Kazı alanının aşağı tabakalarında daha eski dönemlere ait kalıntıların olduğuna dair elimizde bilgiler var. Buradaki temeller cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yapılan hükümet konağına ait, zaman ilerledikçe burada mevcut olduğunu düşündüğümüz kiliseye ulaşacağız. Kazılar Beydağ’ın tarihi hakkında önemli değişiklere neden olabilir” dedi.

Kazının devam edebilmesi için İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden daha fazla ödenek gerektiğini ifade eden Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, “Biz belediye olarak öğrencilerimizin yeme-içme ve barınma gibi temel tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ancak kazıların sürmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün burayı hatırlaması ve daha fazla ödenek sağlaması gerekiyor. Eğer ödenek gelmezse kazılar yarım kalacak. Beydağ’ın İzmir’in 30 ilçesinden biri olduğu hatırlanmalı. Müdürlüğümüzden yetkilileri Beydağ’a gelip incelemelerde bulunmaya bekliyoruz. Kazılar tamamlanmazsa bu alanlar talan olur” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Özkan Ertuğrul ve öğrencileri kalenin kurulu olduğu 1500 metrekarelik alanda araştırmalarını sürdürüyor. Kalenin güneybatısında bir evin bahçesinde ortaya çıkan kemerli kovukta kazı çalışmaları başlatılırken, burada da birkaç gün içinde sonuç alınması bekleniyor.

05.08.2010 Haber Ekspres