Kelenderis Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmaları

1199

Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Kelenderis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının bu yıl restorasyon ağırlıklı sürdürüleceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Levent Zoroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazı çalışmalarına 50 kişilik ekiple başladıklarını belirtti.

Antik kentte 23 yıl önce başlayan kazı çalışmalarıyla binlerce yıllık tarihin gün ışığına çıkarıldığını belirten Zoroğlu, daha önce ortaya çıkarılan Agora Bazilikasının (içi, ortadaki yüksek, yanlarındakiler daha alçak olmak üzere iki sıra sütunla üç salona ayrılmış, dikdörtgen biçiminde büyük kilise, Roma Mahkemesi) üzerinin kapatılması için proje hazırladıklarını ifade etti.

Zoroğlu, bu konuda hazırlanan projenin Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca incelenerek sonuçlandırılmasını beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

‘Bu yıl ki çalışmalarımız restorasyon ağırlıklı sürecek. Çalışmalarımız için kullandığımız odalardan birini, kazıda ortaya çıkarılan kalıntıları sergilemek için kullanmayı düşünüyoruz. Bunun için de gerekli projeleri yaptık. Ortaya çıkarılan bu kalıntıların sergilenmesinin Aydıncık turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda sualtı kazı çalışmaları için eylülde ekipler gelerek liman içerisinde ve Saplı Adada sualtı arkeolojik çalışması yapacak. Bu çalışmayla sualtındaki antik limanın ortaya çıkarılması planlanıyor. Çalışmalarımızda diğer kurum ve kuruluşlardan da yardım alıyoruz. Bu yıl ki çalışmalarımız eylül sonuna kadar sürecek.’

Zoroğlu, antik kentin M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan geçmişinin bulunduğunu, buluntuların Aydıncık’ın Akdeniz kıyısında, Silifke ile Anamur arasında önemli bir liman kenti olduğunu gösterdiğini bildirdi.

06.08.2010 haberler.com