Sırlar Bu Kazılarla Ortaya Çıkacak

1085

Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı kazılarıyla ilgili ‘Sırlar bu kazılarla ortaya çıkacak” dedi.

Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, Müze Müdürü Celal Özdemir ve Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk ve İslam Sanatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Dönmez ile birlikte bu yıl ikinci yılında olan Amasya Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı kazısında incelemelerde bulundu.

Kale bölgesinin Amasya’nın en önemli arkeolojik bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Daşöz, ”Sırlar bu kazılarla ortaya çıkacak. Bunun neticesi olarak bilinenlerden çok daha ileri noktalara gideceğiz. Amasya’mızın, kalemizin önemi daha iyi anlaşılacak. Buradan çıkanlar Oluz Höyük kazısından çıkanlar ile bir değerlendirmeden geçiyor” diye konuştu.

Daşöz, kazının en az 10 yıl süreceğinin öngörüldüğünü ifade ederek kazı Başkanı Dönmez ve ekibine başarılar diledi.

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Daşöz’e bilgi veren Dönmez ise kazıyı 2’si asistan 7’si öğrenci 35 kişilik bir ekiple deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte yaklaşık 200 metre karelik bir alanda gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çalışmalara geçen yıl başladıklarını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

”Çalışmalarımıza bu yıl da devam ediyoruz. Top kulesinin kuzeyindeki mevkide geçen yıl 3 açma açmıştık buna paralel olarak bu yıl da 2 açma daha açtık. Bu yıl özellikle C açması adını verdiğimiz açmada bir platformla karşılaştık. Bu açmada çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu bizi çok heyecanlandırdı. Bu hangi yapının platformudur onu tespit etmeye çalışıyoruz. Düşüncemiz önemli bir yapının üzerinde olduğumuz.”

Bu gelişmelerin yanında kazıda küçük buluntular da elde ettiklerini ifade eden Dönmez, Selçuklu Dönemine ait üzerinde aslan figürleri ve süslemeleri olan bir sikke ortaya çıkardıklarını bu sikkelerin tarihleme ve yerleşimin tespit edilmesi anlamında kazı için önemli olduğuna işaret etti.

İstanbul Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkezi (DÖSİM) ve Amasya Valiliğinin katkılarıyla bu yıl 15 Temmuzda başlayan kazıların 10 Ağustosa kadar süreceği, bütçesinin ise 155 bin TL olduğu öğrenildi.

Amasya UNESCO’ya aday

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, ise Amasya Harşena Kalesi ve Kızlar Sarayı kazısı incelemelerinde Amasya’nın Unesco dünya mirası olmaya aday bir il olduğunu söyledi.

Amasya Belediyesi tarafından bir süredir sürdürülen koruma amaçlı imar planı çalışmalarının tamamlanarak kuruldan geçtiğini ifade eden Kaya, ”Amasya’da şuan da en büyük hedefimiz bu. Koruma amaçlı imar planı tamamlanarak kuruldan da geçti. İtiraz süresi bekleniyor. Amasya’da yıllardır beklenen koruma amaçlı imar planı var diyoruz artık. Ondan sonrada biz Unesco dünya mirası için gereken şartlar var. O şartları tamamlayıp müracaatımızı yapacağız” dedi.

06.08.2010 Memleket