Stadyum Gün Işığına Çıkarılıyor

835

Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde yaklaşık 25 yıldır sürdürülen Magnesia Antik Kenti’nde bu yılki kazı çalışmaları başladı. Söke, Didim, Bodrum yol güzergahında bulunan Tekin köyündeki antik kentte yürütülen kazı çalışmaları, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında gerçekleşiyor. Yaklaşık 1,5 aydır süren çalışmaların tarihi kentin Stadyum bölgesinde sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Bingöl, Türkiye’nin hatta dünyanın en güzel stadyumunu ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade ederek, ”35 bin kişilik bir stadyumu tüm olanaksızlıklarla rağmen ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi. Stadyumun eski görkemine yakışır şekilde ortaya çıkarılmasına büyük önem verdiklerini aktaran Bingöl, sözlerine şöyle devam etti:”Bu seneki çalışmalarımızda çok önemli bilgiler elde ettik. Çeşmeleriyle, merdivenleriyle, kabartmalarıyla ve mermerden yapılmış olmasıyla, hakikaten eşsiz bir yapı. Bir kısmı doğanın olumsuz etkisiyle bozulmuş, bir kısmı heyelan altında kaldığı için korunmuş. Heyelanla inen toprağı ne yazık ki kaldıracak güce sahip değiliz. Bizi aşan boyutlarda bir yığın ve mil dolgusu var. Stadyumun ‘Sıpemdoma’ dediğimiz yarım yuvarlak bölümü kapanmış durumda. Binlerce metre küp toprağın kaldırılması gerekiyor. Biz bunu kendi olanaklarımızla yapacak durumda değiliz. Bunun için ek bir güç gerekiyor. Bu nedenle yerel yöneticilere çağrıda bulunuyorum. Bu toprağı alsınlar, hem bize katkıda bulunsunlar, hem de bu güzel toprağı değerlendirsinler.”

“TÜRKİYE’DE STADYUM ÇOK AMA BUNUN GİBİSİ YOK”

Türkiye’nin en önemli mekanlarından biri olan yapının büyük oranda korunmuş olarak turizmin ve bilimin hizmetine sunulmuş olacağını kaydeden Bingöl, ”Yaklaşık 200 bin lira civarında bir ödenekle çalışıyoruz. Ama daima işin başında olmamızdan ötürü çalışmalar iyi yürüyor. Eylül ayının birinci veya ikinci haftasına kadar çalışma imkanı bulacağız. Stadyuma gelip gitmek için ulaşım sorunu yaşıyoruz. Yine kendi olanaklarımızla işleri halletmeye çalışıyoruz. 25 yıldan beri burada benim başkanlığımda çalışmalarımız sürüyor. Yer altındaki bu güzel tarihi yapıları gün ışığına kısıtlı bütçelerle çıkarmaya çalışıyoruz. Bu güne kadar gün ışığına çıkardığımız tarihi yapılar ‘devede kulak’ denilecek kadar az. Koca bir kentin yapılarını kazmak durumundayız. Amacımız bir kentin tümünü ortaya çıkarmak değil, olmamalı da. Bir kentin yapılması nasıl bitmezse kazılması da bitmez. O nedenle amaç mimarlık tarihinin, insanlık tarihine katkıda bulunacak yerlerin ortaya çıkarılması. Bu yer altındaki stadyum o nedenle önemlidir. Türkiye’de stadyum çok ama bunun gibi stadyum yok” diye konuştu.

SPOR KULÜPLERİNE SPONSORLUK ÇAĞRISI

Prof. Dr. Bingöl, tüm spor kulüplerine sponsorluk çağrısında bulunarak, ”Nasıl her kulübün kendi stadı varsa bir de antik statları olsun. Burada yapılacak yarışmalar tüm dünyada büyük ses getirecektir. İsterim ki kulüplerimiz böyle yapıları üstlensinler ve bunları gerçek anlamda kullanılabilen yapılar haline getirsinler. Spor kulüplerimizin bu yapacakları katkılarından dolayı saygınlıkları daha da artacaktır” dedi.

05.08.2010 Yeni Asır