Tarihi Eserler Sahipsiz Kaldı

793

Türkiye’den kaçak yapılan kazılarda ortaya çıkan ve yasadışı yollardan yurtdışına kaçırılan bronz kaplı beş tarihi eser sahipsiz kaldı. Tarihi kâselere geçen şubat ayında mahkeme kararıyla el konuldu ve Mainz’daki müzeye teslim edildi. Ancak Türkiye avukata yazılı vekâlet vermeyince M.Ö. 8’inci yüzyıla ait paha biçilmez kâseler, Frankfurtlu antikacıya iade edildi.

İki yıl önce Bad Schwalbach kentinde yaşayan bir antika eşya restoratörünün evinde başka bir suç olayıyla ilgili yapılan arama sırasında el konulan ve mahkeme kararıyla Mainz’daki müzede koruma altına alınan tarihi eserlerle ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Roma-Germen Merkez Müzesi arkeologlarından Dr. Michael Müller-Karpe, ”Eserlerin son 10 yıl içinde Türkiye’de kaçak yapılan kazılarda ortaya çıkarıldığını sanıyorum” dedi.

Paha biçilmiyor.

Marburg Üniversitesi’nde görev yapan arkeolog Dr. Vuslat Müller-Karpe, Mainz’daki müzenin bronz kaplı tarihi eserlerin verilmemesi için çok direndiğini belirterek, “Benzer kâseler, Gordion Tümülüsü’nde yapılan kazılarda bulunmuştu. Bunlar şimdi Ankara’daki Anadolu Menediyetleri Müzesi’nde bulunuyor. Frankfurtlu antika tüccarına mahkeme kararıyla geri verilen ve paha biçilmez değere sahip olan tarihi kâseler, o döneme ait olabilir” dedi.

06.08.2010 Hürriyet