Mersin’deki Antik Yerleşim Alanları Mercek Altında

818

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ile Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nce antik yerleşim birimlerinde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.

Araştırma Ekibi Başkanı ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erdemli ve Silifke ilçelerinde sürdürülen arkeolojik yüzey araştırmalarında elde edilen bulguların Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine teslim edildiğini bildirdi.

Çalışmalara bakanlık temsilcisinin yanı sıra çok sayıda öğretim üyesinin de katıldığını ifade eden Aydınoğlu, haziran ve temmuz aylarında yapılan araştırmalarda, bölgede tespit edilen antik yerleşimlerin kapsamlı inceleme ve belgeleme çalışmalarının gerçekleştirildiği belirtti. Aydınoğlu, Erdemli ve Silifke ilçeleri arasında kalan araştırma alanlarının antik dönemde ‘Olba Teritoryumu’ olarak adlandırıldığını ifade ederek, bölgede Helenistik dönem boyunca bir rahip krallığı bağlı hanedanlığın egemen olduğuna dair izler bulunduğunu söyledi.

Bölgenin, batısında Kalykadnos (Göksu) ve doğusunda Lamos (Limonlu) nehirleriyle sınırlı bir coğrafi konuma sahip olduğunu belirten Aydınoğlu, bu bölümde antik dönemdeki tarımsal faaliyetlerle ilgili önemli bulgulara rastladıklarını kaydetti. Söz konusu yerleşim alanının Akdeniz’e kıyısı olması ve uygun iklimsel şartlarından dolayı ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Aydınoğlu, ‘Bu sayede yörenin dağlık bir alan olmasına karşın hayvan yetiştiriciliği, kereste, zeytin ve üzüm üreticiliğine dayanan bir ekonomik yapı oluşmuş’ dedi.

Yüzey araştırmasının hedeflerinden birinin, antik dönemde toprağa bağlı üretim örgütlenmesinin ve toprak kullanım düzenlemesinin incelenmesi olduğuna dikkati çeken Aydınoğlu, şunları kaydetti:

‘Bölgede, tarımsal yapılanmayla birlikte ürünleri işlemek için gerekli olan teknolojiye ait izler, antik döneme ait evler, lahitler, şarap yapımında kullanılan kalıntılar bulundu. Bulunan kalıntılar kayıt altına alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edildi. Buradaki tarımsal ekonominin ana unsurlarını üzüm, zeytin, tahıl ve bunlarla bağlantılı olarak şarap ve zeytinyağı oluşturmaktadır. Ekonominin pastoral ve tarımsal kökenli olduğu, ekonomide ise başı zeytin ve üzüm üretiminin çektiği, gerek alandaki buluntular gerekse de antik yazarların verdiği bilgilerden rahatlıkla anlaşılıyor.’ Aydınoğlu, 6 yıldır süren araştırmaların sonuna yaklaşıldığını, bu alanda bulunan bazı antik kentlerin hava fotoğraflarının da çekilerek yerleşim tespitlerinin yapıldığını sözlerine ekledi.

15.08.2010 haberler.com