Perge’yi de Soymuşlar!

757

Antik tiyatrodan paha biçilemez eserlerin çalındığı ortaya çıktı.

Muğla’nın Milas İlçesi’nde ünlü Karya Kralı Mousolos’un babası Kral Hekatomnos’a ait 2400 yıllık mezarın defineciler tarafından soyulduğunun ortaya çıkmasının ardından, Antalya’nın Aksu İlçesi’ndeki Perge Antik Tiyatrosu’ndan paha biçilemeyen değerde eserlerin çalındığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet döneminin en başarılı arkeolojik araştırmalardan biri olan ve önce Prof. Dr. Arif Müfit Mansel, ardından Prof. Dr. Jale İnan, onun ölümünden sonra da Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu tarafından kazı yapılan Perge Tiyatrosu’ndan 1 adet figürlü kemer alınlığı ve 2 adet masklı frizin çalındığı ortaya çıktı.

KIRIP ÇALMIŞLAR

Milattan sonra 170 yıllarında yapımına başlanan ve Roma İmparatoru Septimius Severus (MS 193-211) döneminde tamamlanan antik tiyatronun parçalarının kırılarak çalındığı tespit edildi. Polis, soygunla ilgili araştırma başlattı.

Antik dönemde “Pamphylia” denilen bölgenin önde gelen şehirlerinden olan Perge, Antalya’ya 18 km uzaklıkta, Aksu Nehri’nin yakınında yer alıyor. Tarihi 1200’lere giden Perge, bugün Antalya bölgesinin en önemli turistik merkezlerinden biri.

17.08.2010 Haber Türk