Hadrianus’un Uzunluğu 116 Metre

1220

Kyzikos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında Hadrianus tapınağının uzunluğunun kesin olarak 116 metre olduğu belirlendi.

Balıkesir’in Erdek İlçesi yakınlarındaki Kyzikos Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümünde, dünyanın 8’inci harikası olarak nitelendirilen Hadrianus Tapınağı’nın uzunluğunun 116 metre olduğu kesinleşti.

Kyzikos Antik Kenti’nde, Kültür Bakanlığı’nın 108 lira, İl Özel İdaresi’nin de 17 bin lira ödeneğiyle Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nurettin Koçhan’ın başkanlığında 13 öğrenci ve 40 kişilik ekiple başlayan kazıların bu yılki bölümü sona erdi. Erdek Belediyesi nin de katkıda bulunduğu bu yılki kazılar hakkında bilgi veren Yrd.Doç.Dr. Nurettin Koçhan, “Geçen yıl Hadrianus Tapınağı’nda yaptığımız kazılarda tapınağın 100 metre uzunluğuna kadar gelmiştik. Bu da tapınağın anıtsallığını gösteriyor. Didim Apollon Tapınağı’nın en uzun yeri 106 metredir. Tapınağın sütun tamburlarının çapı da 2.10 metredir. Tapınak sadece büyüklüğüyle değil, görkemliğiyle de tanınırdı. Kazının son günlerinde tapınağın uzunluğunun kesin olarak 116 metre olarak belirlenmesi tüm yorgunluğumuzu gidermiş oldu” dedi.

Yrd.Doç.Dr. Koçhan tarafından 4 yıldan beri sürdürülen kazılarda, 20 metre yüksekliğindeki sütunlarıyla Hadrianus Tapınağı’na ait 105×85 ebadıyla şimdiye kadar bulunan en büyük mermer çatı kiremidi, tapınağın basamakları, frizler, Kyzikos paraları, aslan başlı su olukları, 2.15 çapında sütün tamburları ve içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü olduğu bir lahit mezar ortaya çıkarıldı.

19.08.2010 Radikal