İzmir’deki Yeşilova Höyüğü

998

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, ilçe sınırları içindeki, İzmir’in en eski yerleşim yeri olan ve kentin tarihinin 8 bin 500 öncesine dayandığını ortaya koyan Yeşilova Höyüğü’nde çevre düzenleme çalışmaları yapılacağını söyledi.

Kamil Okyay Sındır, AA muhabirine, Yeşilova Höyüğü’nde İzmir’in tarihine ışık tutacak kazı çalışmaları yapıldığını, belediye olarak bu kazılara destek verdiklerini, çevre düzenleme çalışmaları için de İzmir Kalkınma Ajansı’ndan maddi destek sağlanacağını bildirdi. Eski uygarlıkların gelecek kuşaklara en iyi biçimde aktarılması gerektiğini, bu amaçla Yeşilova Höyüğü kazı çalışmalarına destek verdiklerini belirten Sındır, şunları kaydetti:

‘Bornova Yeşilova Höyüğü kazı çalışmaları Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin başkanlığında 2005 yılından beri sürdürülüyor. Bu kazılarda çıkarılan eserlerle, İzmir’in 5 bin 550 yıl diye bilinen tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı görülmüştü. Daha da geriye giden buluntular var.’ İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) desteğinin kazı alanına büyük katkı sağlayacağını belirten Sındır, şöyle devam etti:

‘Höyük çevresinde gerçekleştireceğimiz Çevre Düzenlemesi Projesi İZKA’dan destek buldu. Proje ile çevre düzenlemesi, geliş gidiş yolları, yeşil alan, parkların düzenlemesi, dere yatağı çevresinde düzenlemeler yapılacak. Höyüğün girişlerini ve çevresini düzenlemek istiyoruz. Yakında yapım ihalesine çıkacağız.’

Höyük içinde de ihtiyaç duyulan düzenlemeleri kazı başkanı onayı ile yapacaklarını anlatan Sındır şunları söyledi:

‘Sergi, eğitim merkezleri olacak, özgür bir proje yaratılacak. 8 bin 500 yıl öncesinin yaşamını turistler inceleyip, kazıları takip edebilecek. Simülasyon ile o yıllar yaşatılacak. Görsellerle, konferanslar, eğitimler verilecek. o tarihi, uygarlığı bugüne taşıyacağız, üniversite ile birlikte çalışacağız. Kazı alanının çevresi 3. derece arkeolojik sit ilan edilmişti. Burada sergi salonu, müze tarzında bir yapı da olacak. Mimari proje yarışmasına 35 başvuru oldu.’

Sındır, Yeşilova Höyüğü’nün Bornova için bir marka, bir değer olduğunu, bu değerin mutlaka korunması ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

19.08.2010 haberler.com