Zeytinliada’dan Tarih Fışkırıyor

814

”Arkeopark Projesi” uygulanarak Türkiye’nin ilk ”Ada Müzesi” olması planlanan Balıkesir’in Erdek ilçesi açıklarındaki Zeytinliada’da, Patrik 2. Yoakim adına yaptırılan hamam ile antik çağa ait basamaklı sunak, gün ışığına çıkarıldı.

Kazı Ekibi Başkanı ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurettin Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Temmuz-10 Eylül tarihlerini kapsayan kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 50 bin lira ödenek çıkardığını söyledi.

Öztürk, 25 kişiden oluşan ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, son olarak arkeolojik açıdan iki önemli değere daha ulaştıkları bilgisini verdi.

1860-1873 yılları arasında iki kez İstanbul Patriği olarak görev yapan Patrik 2. Yoakim adına yaptırılan bir hamam ile basamaklı bir sunağa ulaştıklarını bildiren Öztürk, ”245. İstanbul Patriği 2. Yoakim, 1870’li yıllarda Erdek’te oturmuş. Onun adına adadaki kaynak suyundan oluşan, mermerden yaptırılmış bir hamamı gün ışığına çıkardık. 1960’lı yıllarda, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün kullandığı adanın kuzey zemininde, yer kazanmak amacıyla üzeri betonla kapatılmış bölümde, bu yıl gerçekleştirdiğimiz kazılar sırasında bu hamam ve kaynayan suyu gün ışığına çıkardık” dedi.

Öztürk, adada ayrıca basamaklı bir sunağa ulaştıklarına da değinerek, şöyle devam etti:

”Kazılarımız sırasında, antik çağa ait bir de basamaklı sunağa ulaştık. O dönemin Roma ve Doğu Roma uygarlıklarında, bu tür alanlara çıkarken, gemilerde taşıdıkları ahşaptan yapılmış ana tanrıça heykellerini koymaları için yapılan sunakların hemen girişi veya üst bölümünde podyumlar bulunurdu. Kazılarımız sırasında, M.S 5. yüzyılda, Erken Bizans döneminde yapılmış bir sunağa da rastladık. Basamaklı bu sunak, suyundan da yararlanılarak, hamam ve sarnıç olarak kullanılmış. Böyle olduğunu, üzerinde halen dökülmemiş sıvalarından belirledik. Ayrıca, bu çeşit kazılarda pek ender ortaya çıkan Latrina (tuvalet) denilen, şimdilik Doğu Roma dönemine ait olarak algıladığımız bu alan delikli taşıyla birlikte elimize geçti. Şu andaki kazılarımızı liman önündeki alana yönelttik.”

Bursa Anıtlar Kurulu’ndan aldıkları izin doğrultusunda Zeytinliada’da ”Arkeo Park” düzenlemesi yaparak, en geç 2-3 yıl içinde adayı ziyarete açacaklarının müjdesine veren Öztürk, ”Büyük bir haç merkezi olan bu adanın, Erdek’e çok önemli ekonomik gelir sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

19.08.2010 Zaman