Foça’da Tarih Gün Işığına Çıkıyor

749

İzmir’in Foça İlçesi’nde Küçükdeniz ile Büyükdeniz arasında uzanan surların restorasyonu ile yarımadanın kuzeydoğusundaki kayalık üzerinde yer alan Athena tapınağının ayağa kaldırılması için çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Foça Kazı Kurulu Başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özyiğit başkanlığında haziran ayında başlayan çalışmalar aralık ayı sonuna kadar sürdürülecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın finanse ettiği kazılara, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve İŞKUR destek veriyor. Çalışmaları hızlandırmak isteyen kazı ekibinin beklentilerinin aksine henüz sponsor kişi ve kurum bulunamadı. Ord.Prof.Dr. Ekrem Akurgal tarafından bulunan Athena tapınağında, 1952 yılından 1970 yılına kadar aralıklarla devam ettirilen kazı çalışmalarına bu tarihten sonra ara verildi. 1998 yılında Prof.Dr. Ömer Özyiğit tarafından tekrar ele alınan kazılarda bulunan seramiklerle Foça tarihinin M.Ö. 3 bin yılına kadar dayandığı saptandı.

Prof.Dr. Özyiğit, kazı çalışmalarını Foça Birinci Arkeolojik Park projesi kapsamında yaptıklarını belirterek, bu projede Kordon Yolu, Ceneviz ve Osmanlı dönemi surlarının kazılması- Röle, restitüsyon ve restorasyon projelerinin yapılarak koruma kuruluna sunulması ile Athena tapınağı çalışmalarının yer aldığını söyledi.

Kordon Yolu çalışmalarında, surların daha görkemli olarak ortaya çıkabilmesi için kot farkının giderileceğini anlatan Prof.Dr. Ömer Özyiğit, “Yolda yürüyecek olanların da dalgalardan etkilenmemesi için drenaj sistemleri oluşturulacak. Surlara yönelik olarak kültürel büyük bir proje hazırlanacak. Halk kültürle, surlarla iç içe olacak. Çok sayıda bilgilendirme panosu yerleştirilecek. Bu projeyi yapıp koruma kurulundan geçirmek zorundayız. Onun içinde önce sahil yolunda kazı çalışmaları yapıyoruz. Bu, Beşkapılar Kalesi’ne kadar devam edecek” dedi.

Ceneviz ve Osmanlı dönemi surlarıyla ilgili çalışmalarda da amacın restorasyon projesinin hazırlanması olduğunu ifade eden Prof.Dr. Özyiğit, kazılara devam edildiğini, röleve ve restitüsyon çizimlerinin yapıldığını söyledi. Prof.Dr. Ömer Özyiğit, “Ayağa kalkma çizimlerini yapıyoruz. Sonra da restorasyon projesini hazırlayarak koruma kurulunun gündemine getirmek istiyoruz. Beşkapılar’a kadar olan bölümde var olan yerleşim ve yapılarla şu anda işimiz yok. Surlar ve yolun durumuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Athena tapınağında da çalışmaların sürdüğünü kaydeden Prof.Dr. Özyiğit, 5 Ekim 2009 tarihinde yıkılan eski okul binasının yerinde yapılan kazılara bu yıl da devam etmek istediklerini belirtti. Lisenin basket sahasının altında, tapınağın güney podyum duvarlarını görkemli bir biçimde ortaya koyduklarını ifade eden Prof.Dr. Ömer Özyiğit, 2 bin 600 yıl önce yapılan bu duvarların heybetinin şaşırtıcı olduğunu söyledi. Tapınağın bir köşesinin ayağa kaldırılmasını hedeflediklerini anlatan Prof.Dr. Özyiğit, “Önümüzdeki en geç 5 yıl içinde bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Böylelikle Foça’nın görüntüsü çok daha cazip bir duruma gelecektir. Foça bu projeler bittiğinde turizm afişlerinde çokça yer alacak ve turizm açısından Türkiye’nin önemli kentlerinden biri haline gelecek. Hatta, Türkiye’nin dünyaya tanıtımında büyük bir rol oynarken aynı zamanda batıya açılan önemli bir kapısı durumuna gelecek” diye konuştu.

Prof.Dr. Ömer Özyiğit, kazı bölgesinde bulunan Cemil Midilli Lisesi’nin ileride yeni bir binaya taşınacağını, gerekli düzenlemeler yapılarak boşalan binanın müze haline getirileceğini belirtti. Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça’da müze bulunmadığı için çıkarılan eserlerin İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürüldüğünü de sözlerine ekledi.

19.08.2010 haberler.com