Artemis Tapınağı Heyecanı

962

Aydın’ın Didim İlçesi’ndeki Apollon Tapınağı çevresinde kazı yapan Alman arkeoloji ekibi, definecilerin kaçak kazıları sırasında buldukları kalıntılardan yola çıkarak genişlettikleri çalışmalarda, yeni bir tapınağın duvarına ulaştı.

Didim’deki dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’nda kazı çalışmaları yapan Alman arkeoloji ekibi, yaklaşık 8 ay önce definecilerin kaçak kazıları sırasında buldukları kalıntılarından yola çıkarak çalışmalarını genişletti. Arkeoloji ekibi tarafından dün yeni bir tapınağa ait olduğu düşünülen büyük bir duvar bulundu. Duvarın, Tanrı Apollon’un ikiz kardeşi Artemis için yapılan tapınak olma ihtimali heyecan uyandırdı. Alman kazı ekibi, üç bölgede duvarın devamı için çalışma yürütüyor. Kapatılan tapınak çevresindeki yol üzerinde tapınağın girişinde ‘sunak’ arama çalışması devam ederken, bulunan duvarın mitolojik zamanda Apollon’un ikizi olarak bilinen Artemis Tapınağı’nın duvarı olabileceği tahmin ediliyor.

Çalışmaları yakından takip eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Ferhan Büyükyörük, “Bölgede daha önce kaçak bir kazı yapılmış. Bu kazı sırasında bir duvar kalıntısına rastlanmış. Kazı ekibi bu yıl yapmış olduğu sondaj çalışmalarında bu duvarın devamını ve çevresinde bir yapının olup olmadığını araştırıyor. Duvarın büyüklüğü, dış yüzünün Apollon Tapınağı’na doğru bakması, duvarın güneyinde bir yapının olabileceğini düşündürüyor. ‘Didyma’ sözcüğü ‘İkiz Kardeş’ anlamına gelir. Tanrı Apollon, Tanrıça Artemis’in ikiz kardeşidir. Artemis Tapınağı’nın da Apollon’a yakın bir yerde olabileceği görüşü sözkonusu. Bundan dolayı bu duvarın Artemis Tapınağı’na ait olabileceği düşünülüyor. Şu an için Artemis Tapınağı’na ait bir duvardır diyemiyoruz. Bunu söyleyebilmemiz için çalışmanın devamında ne çıkacağı çok önemli” dedi.

Didim turizmine büyük bir katkı sağlayan Helenistik döneme ait Apollon Tapınağı’na ilave olarak bir Artemis Tapınağı’nın bulunabileceği söylentileri Didim’de heyecan uyandırırken, temmuz ayı sonunda başlayan sondaj çalışmalarının eylül ayına kadar devam edeceği bildirildi.

Selçuk’taki Efes Antik Kenti’nde de Tanrıça Artemis’e atfen yapılan bir tapınak bulunuyor. Tamamen mermerden yapılan bu tapınak milattan önce 550 yıllarında tamamlanmış. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmış. Tapınak Lydia Kralı Kroisos tarafından başlatılmış 120 senelik bir projenin eseridir. Dünyanın yedi harikasını derleyen Sidon’lu Antipader Selçuk’taki tapınağı şöyle tarif etmiştir:

“Mağrur Babil’in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus’daki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausoleus’un engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki ‘İşte! Olimpus’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı.”

Bizanslı Philon ise tapınak için şunları yazmıştır:

“Kadim Babillilerin kudretli işçiliğini ve Mausoleus’in mezarını gördüm. Ama bulutlara doğru Yükselen Efes’teki tapınağı gördüğümde, diğerlerinin tümü gölgede kalmıştı.”

20.08.2010 haberler.com