Myra ve Andriake Kazıları

984

Antalya’nın Demre ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü Myra ve Andriake Liman Kenti kazılarının bu yılki bölümü sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülen ve 1 Haziranda başlayan kazılarda 12 bilim adamı, 41 öğrenci ve 43 işçi çalıştı.

Kazıların bu yılki bölümü Andriake Liman Kenti’nde yoğunlaştı, Andriake liman tesisleri ve liman agorası ortaya çıkarıldı. Kazılarda Roma ve Bizans dönemlerinden kalma liman organizasyonunu anlatacak mimari veriler elde edilirken, liman tesislerinde su kanalları ve sarnıçlar tespit edildi, rıhtım boyunca dükkanlar gün ışığına çıkarıldı, agoranın taş blokları taşınıp, tasnif edildi ve taşların restorasyonu yapıldı.

Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myra’da da koruma ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Kazıların Myra Antik Kenti bölümünde de MS 11. veya 12. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi bulunduğuna işaret eden Çevik, 10,5 metre ebadında olan kilisenin sadece çatısının zarar gördüğünü anlattı. Çevik, tamamen ortaya çıkarılan kilisenin restorasyonuna başlandığını söyledi.

20.08.2010 haberler.com