Ordu’da Arkeolojik Kazı

1874

Ordu il merkezine 20 km. uzaklıktaki Bayadı köyü sınırları içinde yer alan ve antik bir yerleşim alanı olan “Kurul Kayası Yerleşmesi”nde kazı çalışmalarına başlandı.

Vali Orhan Düzgün, Ordu Müze Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt danışmanlığında yürütülecek kazı çalışmalarını başlatmak üzere “Kurul Kayası”na gitti. Beraberinde, yaklaşık 20 yıldır yaptığı girişimlerle dikkatleri antik “Kurul Kayası Yerleşmesi”ne çekmeye ve bu bölgeyi bir ilgi odağı haline getirmeye çalışan Enis Ayar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Ordu Müze Müdürü Halil Coşar ve basın mensuplarıyla birlikte “Kurul Kayası Yerleşmesi”ne giden Vali Orhan Düzgün, kazı çalışmalarını yürütecek Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt’tan bilgi aldı.

Antik “Kurul Kayası Yerleşmesi”nin bulunduğu alanın sahibi olan Aydın Yıldız da, geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar hakkında Vali Orhan Düzgün’e bilgi verdi. Antik “Kurul Kayası Yerleşmesi” üzerinde incelemelerde bulunan Vali Orhan Düzgün, kazı çalışmalarını yürütecek Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt’la birlikte toprağa kazmayı vurarak kazı çalışmalarını başlattı.

“KARADENİZ DAHA KEŞFEDİLMEDİ”

Kazı çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Vali Orhan Düzgün, Türkiye’nin arkeolojik alanlarının daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında bilindiğini, oysa Karadeniz’in bu yoğun bitki örtüsünün altında da ciddi ören yerlerinin, antik kentlerin olduğunu düşündüğünü kaydetti. Kurul kayalıklarında yaklaşık 2 bin 300 yıl öncesine ait buluntular olduğunu dile getiren Vali Düzgün, “Ordu Müze Müdürlüğümüzle beraber bu yıl Gazi Üniversitesinden Doç. Dr. Yücel Şenyurt hocamızın başkanlığında yaklaşık 30 kişilik bir ekip önümüzdeki aylarda buradaki kazı çalışmalarını yürütecekler. Kazı çalışmalarıyla beraber burada bir çevre düzenlemesi yapılması, bir gezi güzergahının planlanmasıyla buranın daha cazip hale geleceğini düşünüyorum. Ordu’da göreve başlayışımdan sonra aldığım bilgiler doğrultusunda, Kurul Kayası’nda bir kazı çalışması başlatılmasının hem Ordu ilimizin, hem Karadeniz Bölgesinin, hem de Dünya tarihinin aydınlatılması bakımından son derece önemli olduğunu gördüm. Bu yılın başında Kültür ve Turizm Bakanlığından kazı çalışmalarının başlatılması yönünde izin talebinde bulunduk ve Mayıs ayında kazı iznini aldık. Gerekli ödenek de geçtiğimiz hafta ilimize gönderildi. Burada bir ödenek sıkıntısı olmayacak. Hocalarımız ne kadar çok çalışırlarsa kendilerine o kadar destek olacağız. Kendilerine kolaylıklar ve başarılı bir çalışma sezonu diliyorum” dedi.

İLK CİDDİ ARKEOLOJİK ÇALIŞMA

Antik “Kurul Kayası Yerleşmesi”nde kazı çalışmalarını yürütecek olan Gazi Üniversitesi Öğretim görevlisi Doç. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt da yaptığı açıklamada, “Aslen ben de Ordulu birisiyim. Ordu’da bugüne kadar ciddi bir arkeolojik çalışma yapılmadı. Kurul Kayasında yapılacak bu çalışma Ordu’daki ilk ciddi arkeolojik kazı çalışması olacak. Burada yapılacak çalışma, Ordu’nun tarihine, kültürüne ve turizmine ışık tutacak bir çalışma olacaktır. Sayın Valimizin girişimleri sonucu başlatılan bu çalışmayla buradaki tarih gün yüzüne çıkarılacaktır. Burada yapacağımız çalışmalarda Orduluların da maddi ve manevi desteğini bekliyoruz. Birçok ilde yapılan kurtarma kazıları, sponsorlar vasıtasıyla, desteğiyle yapılmaktadır. Burada yapacağımız kazı çalışmalarına değerli Ordulu işadamlarımızın sponsor olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

21.08.2010 Haber Kapısı