Tarihi Mezar Odası Talan Edildi

1671

Uşak´ın Eski Gediz yolu üzerinde bulunan Roma döneminden kalma tarihi mezar odası define avcıları tarafından talan edildi. Kazılan odadan geriye içi boşaltılmış mezar çukuru ile kırılıp kenara atılmış mermer mezar taşı kaldı.

Uşak’ı Kütahya’nın Gediz İlçesi’ne bağlayan ancak yeni yol yapıldığı için artık fazla kullanılmayan Karabeyli- Eynihan Karayolu’nun 3. kilometresinde, bir ardıç ağacının yanınında, define avcıları tarafından bulunan tarihi mezar odası talan edildi.

Roma döneminden bir savaşçı ve eşinin yan yana yattığı iki katlı mezar odasından geriye boşaltılmış bir çukur ile kırılıp kenara atılmış mermer mezar taşı kaldı.

Tarihi mezarı didik didik eden definecilerin ikinci kata ulaşamadan kazıyı sona erdirdiği görüldü. Kayıplara karışan definecilere ilişkin herhangi bir ipucu bulunamadı. Mezardan çalınmış olabilecek tarihi eserlere ilişkin bilgilerin detaylı araştırmalardan sonra ortaya çıkacağı bildirildi.

Konuyla ilgili DHA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, “Mezarın kazandığını ve taşlarının etrafa atıldığını öğrendik. Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne gerekli talimat verildi. Bölgede inceleme yapılacak” dedi.

22.08.2010 CNN TURK