Yol Çalışmalarında Roma Dönemine Ait Tarihi Eser Bulundu

1110

Bartın’ın Amasra ilçesinde yapılan yol çalışmaları sırasında, Roma Dönemine ait mezar parçaları ve tarihi kalıntılar bulundu.

Eski Amasra yolunda yapılan ıslah çalışmaları sırasında Roma dönemine ait lahit kapağı bulundu. Yine bu alanın 150 metre ilerisinde mezar taşları görüldü. Ayrıca ortası oyularak işlenmiş taştan oluşan bir eser bulundu. Roma dönemine ait mezar parçalarının bulunduğu yerin az ilerisinde toprağın altından çıkan eser Müze Müdürlüğü görevlisi arkeolog tarafından incelemeye alındı. Karayolları ekipleri tarafından yapılan iyileştirme çalışmaları arkeolog tarafından denetleniyor. Arkeolog, sabah denetim

çalışmalarına başlıyor akşam üstü çalışmaları sonlandırıyor. Tarihi eser kalıntısı görüldüğü an kepçe çalışması bir anda durduruluyor. Antik eserin durumu bozulmadan, kepçe operatörü ile durum değerlendirilmesi yapılıyor. Arkeolog eserin fotoğraflarını çekiyor. Antik eser orijinal yerinde bırakılıyor. Eserin etrafı itina ile temizleniyor. İş makinesi daha sonra kaldığı yerden çalışmalara devam ediyor.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin tarihi mekanlarından olan Amasra’da yapılan yol çalışmalarında bulunan ve taşınması kolay olan eserler Amasra’da bulunan Amasra Müzesi’ne kaldırılacak.

20.08.2010 Net Haber